Popis opatření
Komunitní zahrady jsou čím dál oblíbenějším prvkem městské infrastruktury. Přinášejí do měst další množství zeleně, zvyšují potravinovou soběstačnost a jsou oblíbeným místem setkávání a budování komunity. Existují různé modely komunitních zahrad – v ČR se jedná nejčastěji o společné pěstování plodin nebo pronájem pytlů pro individuální pěstování. Komunitní zahrady vznikají často na původně opuštěných plochách či brownfieldech, přispívají tudíž i k revitalizaci těchto ploch. Komunitní zahrady mají i významnou sociální a edukační funkci, neboť učí obyvatele hodnotě vypěstovaných potravin a přispívají k osvětě ohledně udržitelného stylu života. Je proto vhodné uvažovat o zřizování komunitních zahrad také v areálech škol.
Implementace podle charakteru zástavby
- brownfieldy,
- parky,
- vnitrobloky,
- okolí sídlišť,
- areály škol a center volného času.
Doporučení pro realizaci opatření
V zahraničí již existuje řada pozitivních příkladů.
- Německé město Andernach dnes nabízí svým obyvatelům zážitek, který má za cíl změnit způsob života ve městě z klasického městského modelu na město se zdravým jídlem. S nápadem pěstovat ovoce a zeleninu v městských parcích přišla skupina sousedů již v roce 2010 a začala obhospodařovat 8 000 metrů čtverečních sadů a asi 13 hektarů městské půdy, na které veřejná správa pěstuje mnoho druhů zeleniny, a kterou si mohou obyvatelé Andernachu sklízet pro vlastní spotřebu.
- V britském městě Todmorden vznikla stránka Hnutí „Incredible edible“. Díky „pirátským“ výsadbám na veřejných prostranstvích v rámci projektu „Incredible edible“ začalo až 57 % obyvatel pěstovat vlastní potraviny a jejich cílem je stát se potravinově soběstačným městem. A nečekaným výsledkem je pokles kriminality a násilné trestné činnosti. Hnutí „Incredible edible“ se následně rozšířilo i do dalších evropských zemí.