MŠ a ZŠ Ostopovice – komunitní centrum obce

Mateřská a základní škola v Ostopovicích je v mnoha ohledech centrem obce. Vzdělává se zde 73 dětí v mateřské škole a 105 žáků na prvním stupni základní školy. Škola však žije i po skončení výuky. Slouží jako veřejné hřiště, přírodní zahrada, místo pro setkávání dalších organizací i pro vzdělávání dospělých. Areál, který je od roku 2010 postupně modernizován, je navíc maximálně energeticky úsporný. Mikroklima v okolí také příznivě ovlivňuje zelená střecha školy, která slouží i jako venkovní učebna.

Autor:

EA architekti s.r.o.

Investor:

Obec Ostopovice

Zhotovitel:

Interstav s.r.o.

Sněhová vločka
Sněhová vločka

Umístění:

Ostopovice

GPS:

49° 9' 38.53" N, 16° 32' 29.66" E

Kraj:

Jihomoravský kraj

Země:

Czech Republic

Detaily projektu

Jak to funguje?

Původní budovu školy určenou k rekonstrukci doplnila novostavba, na které byla v další etapě vybudována zelená střecha. 300 metrů zeleně na budově slouží nejen jako tepelný izolant, ale také jako učebna a místo pro trávení času. Stavba je nízkoenergetická, vytápěná tepelným čerpadlem s podzemními vrty o hloubce 100 metrů. Ve areálu se využívá dešťová voda pro splachování toalet i zalévání zahrady, což ročně uspoří až 100 kubických metrů vody.

Okolní zahrada má status přírodní zahrady, o kterou pečují jak děti ze školy a školky, tak jejich rodiče i prarodiče. Je to jedno z míst pro trávení volného času v obci, které je zastíněné. Slouží nejen žákům – po 16. hodině je otevřeno pro veřejnost. Výjimkou nejsou ani akce, jejich součástí je přespání ve spacácích na školní zahradě či promítání filmů na fasádě školní budovy. Na dalším rozvoji školy a jejího okolí se podílí nejen firmy, ale i žáci a rodiče při společných brigádách. Místní tak společně tvoří místo, kde je jim dobře. V současné době se připravuje přístavba další části, kde vzniknou nové třídy mateřské i základní školy, prostory pro základní uměleckou školu i pro mateřské centrum a další organizace.

Co řeší?

V zadání pro projekt rekonstrukce školní budovy byly mimo jiné zohledněny dva klimatické problémy. Dlouhodobé sucho a zvyšování teplot. Požadavkem byly také nízké náklady na energie. Škola nyní slouží jako příklad dobré praxe, kde se mohou lidé nejen setkávat, ale i inspirovat.

 

Kompletní informace o tomto příkladu dobré praxe najdete na stránkách soutěže Adapterra Awards.