Komunitní a smyslová zahrada na ulici Mjr. Nováka

V rámci projektu došlo k úpravě prostoru školní zahrady MŠ Paprsek pro děti  s poruchami autistického spektra. Vzniklo podnětné prostředí pro dlouhodobý komplexní rozvoj smyslového vnímání, pohybového aparátu, komunikačních dovednosti a vzájemného sdílení ekologického přírodního prostoru.

Využitá opatření

Autor:

Petr Sikora

Investor:

místní komunita díky dotačnímu programu Tvoříme prostor!!!

Zhotovitel:

místní komunita

Datum od:

2021

Datum do:

2021

Cena:

500 000 Kč

Sněhová vločka
Sněhová vločka

Umístění:

mjr. Nováka 1455, 700 30 Ostrava-jih-Hrabůvka

GPS:

49° 46' 50.00" N, 18° 15' 59.68" E

Kraj:

Moravskoslezský kraj

Země:

Česká republika

Detaily projektu

Jak to funguje?

Děti navštěvující MŠ Paprsek nemohou kvůli svému zdravotnímu postižení různého stupně využívat běžná dětská hřiště. Díky dotačnímu programu Tvoříme prostor!!! tak mohl vzniknout prostor, který odpovídá potřebám těchto dětí, je bezpečný a umožňuje relaxaci, vzdělávání i procvičení pohybového aparátu. Prostor je navíc k dispozici i veřejnosti.

 

Co řeší?

V části zahrady je vytvořena klidová zóna lemovaná trvalkovými a užitkovými záhony. Nachází se zde také hmyzí domek. Dále se zde nachází pás ovocných keřů, bylinková spirála a květnáá zahrada. V budoucnu se zde budou instalovat také ptačí krmítka a pítko. Takový prostor je obohacující a zpestřuje spektrum smyslového vnímání a děti se v rámci výuky mohou cíleně zapojit do celoroční péče.

Prostor je doplněn chodníkovými herními prvky, nachází se zde skákací panák a šachovnice, je zde prostor pro pohybové aktivity, jako například pružinové houpačky, dřevěná prolézačka, skluzavka a závěsné sítě. Dále jsouv zahradě zakomponovány zvukové a hmatové prvky, venkovní zvonkohra a mobilní smyslový chodník.