Popis opatření
Zvýšení tepelně izolační úrovně obvodových stěn a střechy budov (nových i stávajících), nejlépe v kombinaci se zateplením podlah nad venkovním prostorem a podlahou na terénu pomocí tepelně-izolačních materiálů s důslednou eliminací tepelných mostů (místo v konstrukci budovy, odkud uniká podstatně více tepla než v jeho okolí, např. v místě styku základů a stěn budovy, balkónové konzoly, osazení oken apod.). V případě širšího záběru se jedná i o zateplení podlahy půdy.
Optimální je realizovat veškerá opatření současně ve spojení s výměnou otvorových výplní, vč. zateplení soklové části budovy.
Zateplení je tvořeno několika vrstvami, kdy se v základu jedná o podklad, izolant, penetraci a povrchovou omítku. Možnost využití i druhotných materiálů.
Implementace podle charakteru zástavby
- město i venkov
Doporučení pro realizaci opatření
Parametry použitého tepelně-izolačního materiálu se odvíjí nejlépe od vypracovaného energetického posudku budovy, kdy je potřeba brát v úvahu více kritérií. Požadované a doporučené hodnoty součinitele prostupu tepla jsou dány příslušnou legislativou.
- pro tepelnou izolaci se využívá různých materiálů (např. pěnový / extrudovaný polystyrén, grafitový izolant, kamenná vlna, korkové desky, pěnové sklo, přírodní materiály – konopí, sláma atd.) a systémů zateplení (odvětrávaná zateplená fasáda, fasáda s termochromním systémem, foukaná izolace atd.),
- optimální tloušťka vnější stěny izolantu je 200 mm a více, záleží na zvoleném druhu materiálu a na součiniteli tepelné vodivosti materiálu ʎd (W/m.K),
- čím nižší je tato hodnota součinitele tepelné vodivosti, tím lepší tepelně technické vlastnosti má daná konstrukce a tím i nižší může být tloušťka tepelného izolantu,
- mezi další kritéria patří nehořlavost a zvuková neprůzvučnost daného materiálu,
- pro stanovení tloušťky tepelné izolace na jednotlivé konstrukce je nejdůležitější hodnota součinitele prostupu tepla U (W/m2.K), kterou požaduje ČSN 73 0540-2 Tepelná ochrana budov.
Podmínky realizace:
- zhodnocení stávajícího stavu budovy – posouzení energetické náročnosti budovy,
- zpracování energetického posudku, posouzení technických vlastností zdiva,
- použití termovizní kamery pro zjištění tepelných ztrát a úniků tepla z budovy,
- navržení správné technologie přípravy, skladby zateplovacího systému,
- použití správných komponentů certifikovaného systému,
- kvalitní projekt a následná kvalitní a odborná aplikace zateplovacího systému (ověřený dodavatel, stavební dozor).