Popis opatření
Opatření zahrnuje jak chlazení či provětrávání nadzemních prostor, veřejných prostranství, míst setkávání, dětských hřišť, ale také i pouhé zastínění otevřených zastávek, a konečně i chlazení uzavřených nadzemních prostor zastávek a stanic veřejné dopravy, při kterém by se měly aplikovat energeticky účinné metody, což může být například dálkové chlazení.
- stálé sezení ve stínu (pod střechou, slunečníkem, stromem atd.),
- lavice na kolejnicích, které se dají snadno posunout do stínu a pak zpět pod otevřené nebe, kde začíná být se západem slunce příjemný chládek,
- lavice na kolejích jsou velmi flexibilní při střídání denních a ročních dob, lze je posunovat v závislosti na počasí,
- posezení ve stínu velmi zvyšuje kvalitu pobytu ve městě a pohodlí jeho obyvatel, zejména pro starší lidi jsou stinná místa k sezení důležitá, a to nejen za horka,
- podloubí, přečnívající střechy, stříšky nad vchody, zastřešené pasáže,
- markýzy a velké slunečníky.
Zastínění snižuje rozehřátí povrchů sluncem, a tím také jejich následné sálání v noci. Je-li ale fixní, pak také znemožňuje jejich večerní a noční chladnutí, protože na ně dolů sálá onen stínící prvek s teplotou přízemního vzduchu namísto mnohem chladnější oblohy. Pohyblivé zastínění je proto užitečnější – lze ho roztáhnout a sbalit dle potřeby.
Implementace podle charakteru zástavby
- veřejná prostranství,
- místa setkávání,
- dětská hřiště,
- zastávky MHD.
Doporučení pro realizaci opatření
K zastínění ploch nenavazujících na budovy jsou potřeba samostatné konstrukce. V dnešní době je již logickou volbou postavit je jako fotovoltaickou elektrárnu. Mohou to být ale i pergoly, pavilony, klasické přístřešky, robustní membránová (plachtová) zastřešení. Vhodná prostranství jsou např. parkoviště u nákupních center, náměstí, zařízení pro volný čas a sport.
Ve veřejném prostoru se jako technické stínící prvky čím dál významněji uplatňují tzv. sluneční plachty, a to jak v případě absence veřejné zeleně a stromů jako přirozených stínících prvků, tak i jako zajímavý architektonický doplněk ke stávající veřejné zeleni. Zastřešení plachtami je poměrně jednoduché a levné řešení, s přidanou estetickou hodnotou. Využitelné jsou dobře třeba na dětských hřištích nebo třeba v zahradách MŠ, neboť děti jsou zranitelnější vůči vysokým teplotám a záření.
Zastínění bývají fixní, ale mohou být i pohyblivá, což je případ plachtového zastřešení nad náměstími či ulicemi, které lze srolovat a opět roztáhnout. Pohyblivé mohou být i stínící prvky s fotovoltaickými panely, pokud jsou sklápěcí – pak umožní přírodní čištění dlažby deštěm. Navíc se vyhnou zasněžení a ojínění a mohou maximalizovat své solární zisky.
Účinkem tohoto opatření, kromě poskytování stínu, je snížení rozehřátí země přes den, ale také redukce jejího ochlazování v noci, což může být na druhou stranu v chladných dnech přínosem.
Zastínění zastávek lze efektivně docílit s pomocí korun stromů. Pokud je jejich zastřešení průsvitné či průhledné, měla by se na jejich střechu v horkém období roku aplikovat bílá fólie. Na rozdíl od aktivního umělého chlazení čekáren jsou náklady na takové sezónní úpravy stříšek nízké.
Stínění ulic pomocí dočasných instalací, jako jsou barevné vlajky, pruhy látky, nebo deštníky, je efektivním způsobem, jak bojovat proti letnímu přehřívání ulic a to i historickém centru města. „Deštníkové“ instalace jsou velmi populární zejména v jižní Evropě, ale poslední dobou se objevují i v našich zeměpisných šířkách. Zastínění lze levně a rychle instalovat a stejně rychle odebrat bez toho, aby to na budovách zanechalo nějaké stopy. To je velkou výhodou zejména v památkově chráněných zónách, kde jiné typy opatření měnící charakter ulice (např. zeleň) aplikovat nelze.