Ekocentrum Na Pasece Velíková

Na začátku byla radost dětí z pobytu v lese. Když se naskytl vhodný stavební pozemek ve Zlíně, rozhodl se rodič Tomáš Černý investovat do realizace stavby, která by sloužila k ekologické výchově, i jako zázemí místní lesní školky. Přesně to tu totiž chybělo. Na konci je stavba slaměného domu z lokálních materiálů se zelenou střechou. Na projektu pracovali místní řemeslníci. Prostory slouží komunitnímu setkávání, ekologickým výukovým programům pro školy a kuchyň bude nabízet stravování nejen alternativním školkám a školám ale i veřejnosti.

Autor:

Architekt: Radek Hála, Projektant/autorizovaný technik Daniel Grmela

Investor:

Youngster s.r.o.

Zhotovitel:

Youngster s.r.o.

Sněhová vločka
Sněhová vločka

Umístění:

Zlín-Velíková, okres Zlín

GPS:

49° 17' 26.01" N, 17° 45' 35.39" E

Kraj:

Zlínský kraj

Země:

Czech Republic

Detaily projektu

Jak to funguje?

 

Lokální a recyklovatelné

Cílem bylo využít na stavbě ekocentra plně recyklovatelný materiál z lokálních zdrojů. Ke stavbě obvodových stěn a izolaci střechy posloužily slaměné balíky, které jsou fixované v dřevěné konstrukci. Použité dřevo bylo pokáceno v měsíční fázi, kdy stromy vtahují vodu do kořenů. Díky tomu toto takzvané měsíční dřevo méně praská a je odolnější vůči škůdcům.

Vnitřní hliněné a vnější vápenopísčité omítky umožňují difúzní výměnu vlhkosti, čímž v domě udržují příjemné klima. Stálou vnitřní teplotu pomáhají udržovat i masivní obvodové zdi ze slaměných balíků.

Použité kamenivo v opěrných zídkách a chodnících pochází z nedalekého kamenolomu Bzová.

Zelené zelené střechy

Zelené střechy, které chrání všechny budovy ekocentra (kromě Jurty) dosahují rozlohy 239 metrů čtverečních, výrazně ovlivňují lokální mikroklima. Nedochází totiž k akumulaci a vyzařování tepla jako u běžných materiálů střešních krytin. Při mírném dešti se voda vsakuje do absorpční vrstvy a následně se odpařuje prostřednictvím rostlin do ovzduší, neodtéká tak bez užitku do kanalizace.

Zelené střechy poskytují potravu a útočiště hmyzu, doplňkový zdroj potravy pro okolní ptáky, a zvyšují tak biodiverzitu v daném místě. V období květu vysazených rozchodníků, kterých je na budovách hned 7 druhů, jsou střechy plné včel z nedalekého včelína.

Biosolární zelená střecha

Zelená střecha na hlavní budově je navíc zkombinovaná s fotovoltaickými panely, což je oboustranně výhodné. Stín poskytovaný fotovoltaickými panely dokáže vytvořit příjemné mikroklima pro růst stínomilnějších typů rozchodníků, brání nadměrnému vysušování střechy a podporuje tím ještě větší biodiverzitu. Vytváří se totiž mozaika stanovišť, která umožňuje kvést širší druhové škále rostlin, čímž přitahuje různé druhy hmyzu a ptáků.

Takzvané biosolární zelené střechy, přináší výhody také pro fungování samotných fotovoltaických panelů. Výpar z vegetace ochlazuje jejich spodní část a zvyšuje tak jejich efektivitu. To vede k vyšší produkci elektřiny. Pokud je vzduch kolem panelů příliš horký, nemusí panely fungovat efektivně. Zelené střechy pomáhají udržovat teplotu okolo panelů kolem 25 °C a to je ideální pro výrobu solární energie.

Dešťovka nepřijde nazmar

Dešťovou vodu sbírají do podzemní osmi kubíkové nádrže a slouží především k zavlažování zahrady a trávníků. Na površích okolo staveb je vytvořený štěrkový pojezdový trávník. Přesto že je povrch zpevněný, umožňuje efektivní vsakování dešťové vody.

Energie

Energie z fotovoltaických panelů slouží jako doplňkový zdroj elektrické energie do zásuvek domu, případný přebytek je sveden do zásobníku pro ohřev teplé užitkové vody. Hlavní zdroje pro otop užitkové i topné vody je zplyňovací kotel na dřevo, který je napojený na dvě kubíkové akumulační nádrže topné vody a zásobník teplé užitkové vody. K přitápění mezi sezónami slouží krbová kamínka v jídelně v prvním patře.

Celá stavba se tak řadí k téměř soběstačnému bydlení s trvale udržitelnými zdroji energie a spadá do nízkoenergetického standardu.

 

Co řeší?

Slaměný dům slouží jako ekocentrum pro školy i veřejnost. Všechny věkové kategorie se tak mohou seznámit s konceptem přírodního stavitelství. Přidanou hodnotou je pak lokálnost použitých materiálů a zapojení lokálních řemeslníků. Ekocentrum bude sloužit i jako referenční ukázka práce těchto řemeslníků pro potencionální investory. Může tak pomoci popularizovat přírodní stavitelství v regionu Zlína.

 

Kompletní informace o tomto příkladu dobré praxe najdete na stránkách soutěže Adapterra Awards.