Vytápění, chlazení a větrání
Revitalizací školy se podařilo vytvořit energeticky a uhlíkově plusovou budovu, která splňuje nároky a doporučené hodnoty pro pasivní budovy. Tvoří ji mimo jiné inovativní lehká dřevěná fasáda ENVILOP, která vznikla aplikovaným výzkumem ČVUT. Menší plochy fasády mají cembonitový obklad. Vytápění, chlazení a přípravu teplé vody zajišťují 2 tepelná čerpadla země – voda, při čemž až 70 % chlazení se daří zajistit pasivně. Učebny vytápí a chladí konvektory fancoil, v ostatních prostorách se navíc ještě vyskytují radiátory. Budova má nucené větrání se zpětným získáváním tepla. Systém řídí čidla, časové programy a váže se také na školní rozvrh.
Osvětlení
LED osvětlení reaguje na přítomnost osob a jeho intenzita se upravuje v závislosti na intenzitě denního světla. V automatickém režimu fungují také venkovní žaluzie. Sekundární prosvětlení tříd a tělocvičny pomáhají zajistit nadsvětlíky a střešní světlíky.
Biosolární střecha a zelená fasáda
Budovu školy pokrývá extenzivní zelená střecha o rozloze 810 m² doplněná o fotovoltaickou elektrárnu. Západní i část severní fasády školy a atrium navíc popíná zeleň, která na podzim opadává (celkem 780 m²). V okolí školy se pak nachází dalších 1600 m² zelených ploch.
Energie Na střeše se nachází fotovoltaické panely o výkonu 147 kWp doplněné o 300 kWh baterii. Inovativní systém řízení předpovídá a optimalizuje nákup i prodej elektrické energie. Den dopředu zná spotřebu budovy, výrobu elektrické energie, spotové ceny na trhu s energiemi a stav baterie. Připraví algoritmus chování na následující den.
Hospodaření s dešťovou a šedou vodou
Parter tvoří mix dlážděných a zelených ploch a ploch se zatravňovacími dlaždicemi. Nadbytečná dešťová voda putuje do akumulační nádrže (využití k zálivce zeleně) a do retenčních nádrží (řízený odtok do přilehlého toku Malé Rokytky). Pro případ nedostatku vody se nádrž doplňuje ze studny. Šedá voda ze sprch a umyvadel se přečišťuje a pak se s ní splachují toalety, což ušetří 19 % celkové spotřeby pitné vody ve škole.
Více z revitalizace na YouTube UCEEB Buštěhrad.