Představte si, že snídáte na terase, kterou kmenem prorůstá a svými listy chrání mohutný stoletý javor a máte krásný výhled na Javorový vrch ozářený dopoledním sluncem. Tuhle idylu nabízí beskydské paraglidingové centrum navržené a realizované svépomocí v souladu s přírodou. Budova se zelenou střechou efektivně využívá vodu, teplo i energie dle obsazenosti pokojů. V plánu je vytvořit zde co nejvíce energeticky soběstačný systém a do budoucna rozšířit centrální budovu o ostrovně řešené obytné chaty.
Flight Park Javorový
Nadace Partnerství - Adapterra Awards, Vojta Herout
Autor:
Dalibor Carbol
Investor:
Dalibor Carbol
Zhotovitel:
Dalibor Carbol
Zdroj:
Typ:
Umístění:
Třinec – Oldřichovice
GPS:
49° 38' 25.49" N, 18° 38' 28.25" E
Kraj:
Moravskoslezský kraj
Země:
Czech Republic
Detaily projektu
Jak to funguje?
Flight Park Javorový představuje difúzně otevřenou dřevostavbu se zelenou střechou, která je vyspádována do dvou přibližně stejných polovin. Přebytky dešťové vody z jedné poloviny střechy se svádějí ke kořenům javoru prorůstajícího dřevěnou terasou. Nadbytečná voda z druhé poloviny střechy odtéká do potoka nad budovou.
Vraťme se ale ještě na chvíli k mohutnému javoru. Vzhledem k 80 % napadení stromu jmelím a houbami by bylo výhodnější javor ještě před samotnou stavbou pokácet. Majitelé se jej ale rozhodli ponechat a kořenovou punkcí a dalšími technikami prodloužit jeho život.
Pro sprchy a splachování toalet čerpá budova primárně vodu ze studny. Voda z vodovodního řádu slouží jako zdroj pro kuchyň a bar. K předehřívání vody používají (vyjma zimy) sluneční energii – 4 samotížné solární kolektory umístěné na střeše s celkovou kapacitou 800 litrů. Teplota vody běžně dosahuje 60-95 stupňů, takže ji ředí studenou vodou a následně ji pouští do bojlerů v jednotlivých apartmánech. K výhodám tohoto systému patří kromě úspory elektrické energie také zvládnutí případného velkého jednorázového odběru vody ze studny.
Ubytování mohou majitelé spravovat na dálku díky softwaru pro řízení budovy, rezervačnímu systému, sdílenému baru či prvkům zajišťujícím bezpečnost a kontrolovanou distribuci elektrické energie. Tu vyrábí malá fotovoltaická elektrárna na střeše o výkonu 3,5 kW a zásobuje jí systém řízení, lednici, instruktorský pokoj, část spodní kuchyně, dobíjení vysílaček, vyhřívání učebny i její klimatizaci. Za pozornost stojí také vývoj domácí malé aquaponické farmy hospodařící s užitkovou vodou ze studny. V nádrži o objemu 4,5 m³ chovají majitelé kapry, na střeše malé hospodářské budovy zase pěstují zeleninu, aby maximálně využili místní zdroje.
Co řeší?
Paraglidingové centrum poskytuje ubytování pro účastníky kurzů i širokou veřejnost. Kromě 6 pokojů
se zde nachází také relaxační zóna, kuchyň s jídelnou, výukové místnosti či zázemí školy létání. Díky
chytrému softwaru, který je propojený s rezervačním systémem, centrální budova efektivně vyhřívá
objednané pokoje i teplou vodu, čímž výrazně šetří energie, které navíc pocházejí z udržitelných
zdrojů. Zelená střecha objektu zadržuje vodu v deštivých obdobích a postupně ji zase v horkých
dnech vypařuje, čímž vytváří příjemné mikroklima. Centrum se snaží také co nejlépe hospodařit s vodou a tu užitkovou upotřebit na aquaponické farmě.
Kompletní informace o tomto příkladu dobré praxe najdete na stránkách soutěže Adapterra Awards.