Popis opatření
Terasování umožňuje využívat pozemky, které by pro velký sklon a členitost nebylo možno současnými formami zemědělské výroby jinak efektivně zemědělsky využívat. Terasování na svažitých pozemcích se navrhuje na svazích se sklony nad 15 % a slouží ke zmenšení jejich velkého sklonu terénními stupni, k rozdělení svahu na úseky, aby povrchový odtok nedosáhl nebezpečného erozního účinku, a ke zlepšení využití mechanizace. Terasy jsou vždy značným zásahem do geologie, geomorfologie, pedologie i biologie krajiny a mohou narušit přirozené ekologické mechanismy, jejichž rozsah lze i dnes těžko předvídat. Z toho důvodu je nutno brát terasy jako krajní řešení protierozní ochrany (Janeček a kol., 2012). Terasy se skládají z terasových plošin a terasových svahů. Terasová plošina (TP) je produkční plocha terasy, omezená svojí šířkou a délkou.
Implementace podle charakteru zástavby
- v ploše povodí – v rámci nebo na okraji zemědělského pozemku,
- součástí teras mohou být: bermy (lavičky), které jsou víceúčelové; protismykové zářezy, které zajišťují lepší stabilitu; obratiště, sloužící k otáčení mechanizace; drenážní odvodnění k úpravě vodního režimu podzemní vody; protierozní příkopy či průlehy, které chrání terasy před vnější povrchovou vodou; cesty, nejčastěji podél paty svahu s hlavní dopravní funkcí.
Doporučení pro realizaci opatření
- použití pouze v případě neúčinnosti či nemožnosti realizace nižších typů opatření (organizačních a agrotechnických opatření), ale i méně zásahových biotechnických opatření,
- podélný sklon terasové plošiny – 1 až 3 % (konce teras mohou mít až 7 %, výjimečně až 12 %),
- výška terasového stupně – max. 8 m (optimálně do 6 m),
- sklon svahu – max. 1:1 (u výšky terasového stupně do 1,5 m, výjimečně do 2,5 m), 1:1,25 – 1:1,5 (u vyšších stupňů).