Popis opatření
Jedná se o uměle vybudovaný ekosystém na přírodní bázi se zabudovanou hlubší zónou určenou ke koupání, ve kterém se nemusí nacházet ryby.
Aby byla voda vhodná ke koupání, odstraňují se nečistoty z vody zejména mechanicky. Třeba za pomoci filtrace a jezírkového vysavače. Velkou službu udělá i čerpadlo, které cirkuluje vodu přes UV lampu, která čistí vodu od odolných řas.
Implementace podle charakteru zástavby
- městská koupaliště,
- soukromé zahrady,
- veřejná prostranství zeleně.
Doporučení pro realizaci opatření
- je vhodné jej umístit mimo dosah opadavých (listnatých) stromů. Ideálně tam, kam svítí slunce alespoň 5 hodin denně,
- tvoří se za pomoci pevné a rozměrné folie, která umožňuje vytvořit jezírka různých tvarů i velikostí,
- zatímco zvenčí vypadá jako okrasný biotop plný různých okrasných rostlin, kamínků s obloženým břehem, uvnitř lze nalézt hlubší část bez rostlin a kamenů, která je určena ke koupání – tato část bývá oddělena od pobřeží a mělké regenerační zóny,
- u žádného koupacího jezírka nechybí pohodlný vstup do vody,
- voda by neměla být plně stojatá, jinak se bude udržovat v čistotě velmi špatně – právě proudění vody a použití kvalitní filtrace jsou často podceňovanými parametry,
- pokud je hlavním motivem ušetření nákladů za provoz čerpadel, nemá smysl si jej ani pořizovat. Průtok vody jezírkem je pevně spjatý s jeho objemem.
Průtok vody biotopem je ideální alespoň 1krát za hodinu, minimálně však jednou za dvě hodiny. Znamená to tedy, že například správně zvolené čerpadlo nebo čerpadla pro jezírko o objemu 50 m3 mají optimální výkon 50 000 l/hod., minimální výkon 25 000 l/hod. To ovšem pouze tehdy, když nezapočítáme ztráty způsobené průtokem vody hadicemi, koleny, ohyby a UV lampou. Pokud bychom je zohlednili, tak se ideální výkon posune na 60 000 l/hod. (nebo 2x 30 000 l/hod.). Pro stejný objem modelového jezírka je minimální průtok vody (1x za 2 hodiny) 25 000 l/hod. A proč je důležité zajistit optimální průtok vody v jezírku?
- slabé proudění nedokáže přenést usazující se organické nečistoty a částice na druhou stranu jezírka, kde je sání,
- filtrace nečistoty nezachytí a vodu nevyčistí,
- pokud se na jednom místě budou usazeniny neustále hromadit, vytvoří živnou půdu pro vznik vláknitých i chomáčových řas,
- biologické čištění vody v koupacím biotopu funguje díky činnosti bakterií. Aby tyto bakterie fungovaly správně, potřebují vhodné živiny, minerály, kyslík a uhlík. A těch se jim dostane jen a pouze při dostatečném proudění vody.
Na tvorbu dna koupacího biotopu se v uvedeném pořadí využívá:
- písek,
- geotextilie,
- jezírková fólie,
- vodní rostliny (rákos, kosatec, ostřice),
- kačírek (více frakcí).