Návštěvníci zoologické zahrady v Hluboké nad Vltavou procházeli původně areálem víceméně tradičního vzhledu. Mezi pavilony byly na krátko posekané trávníky, udržované stromy a keře, střechy pavilonů měly obvyklé krytiny. Pak ale v roce 2000 přišla změna celé koncepce a zoo se začala postupně proměňovat. Střechy nově postavených pavilonů jsou nyní pokryté rostlinami a trávníky postupně nahrazují pestré trvalkové plochy. Díky tomu se zvýšila schopnost celé oblasti zadržovat vodu a panuje zde příjemnější mikroklima pro zvířata, návštěvníky i zaměstnance. Vedení zoo si také pochvaluje, že zahrada je nyní pro návštěvníky příjemná i v případě, že se v expozici nepodaří pozorovat vystavované zvíře. Příjemným bonusem je pak to, že trvalkové porosty vyžadují méně údržby než trávníky.
Zelené střechy a přírodě blízké trvalkové výsadby v Zoo Hluboká
Nadace Partnerství - Adapterra Awards, Vojta Herout
Autor:
Ing. arch. Petr Heteša, Ing. Jiří Nedorost, Ing. Jan Nussbauer, Zbyněk Marhoun
Investor:
Jihočeská zoologická zahrada Hluboká nad Vltavou
Zhotovitel:
Metrostav, Terestra, Auböck, Parabastav, Ing. Bartl, Ing. Nussbauer
Zdroj:
Typ:
Umístění:
Hluboká nad Vltavou
GPS:
49° 2' 31.79" N, 14° 25' 20.64" E
Kraj:
Jihočeský kraj
Země:
Czech Republic
Detaily projektu
Jak to funguje?
Když se zoo v Hluboké nad Vltavou začala rozšiřovat, na nových pavilonech a ubikacích byly postupně budovány zelené vegetační střechy. Ty neslouží jen jako náhrada přirozených zelených ploch ztracených při rozšiřování areálu, ale především řeší hospodaření s dešťovou vodou a stabilizaci mikroklimatu.
Vegetační střechy v Zoo Hluboká zadržují ve svém profilu dešťovou vodu a v horkých dnech ochlazují okolní prostředí i vnitřní prostory budov výparem vody. Plocha zelených střech v celém areálu nyní dosahuje 1200 metrů čtverečních. Některé z nich jsou intenzivní, mají tedy větší hloubku hlíny, díky čemuž více izolují a umožňují i výsadbu větších typů rostlin, jako menší stromy a keře. Jiné jsou extenzivní, tvořené nízkou vrstvou hlíny a sukulenty.
Jsou zde stále i budovy bez zelených střech. Především ty původní, nebo památkově chráněné, kde takové opatření udělat nelze. Zelená střecha také není třeba na pavilonech africké expozice, které imitují domorodá obydlí. Z multifunkční provozní budovy navíc zoo sbírá dešťovou vodu do 5 kubíkové nádrže, kterou následně využívá k zalévání. V roce 2013 se začalo také s postupným nahrazováním udržované travnaté plochy vysokobylinnými mulčovanými trvalkovými záhony. Z velké části se jedná o přírodě blízkou vegetaci umocňující zážitek z konkrétní expozice se zvířaty. Tyto plochy jsou na rozdíl od trávníků nenáročné na údržbu a ve velké míře samy zadržují dešťovou vodu. V současné době je výměra těchto trvalkových ploch přibližně 970 metrů čtverečních a každoročně přibývají další.
Co řeší?
Nové pojetí podoby zoologické zahrady v Hluboké nad Vltavou si klade za cíl postupné snižování nároků na údržbu a zavlažování. Důležité je také zvyšování retenční schopnosti území pro dešťovou vodu a zajištění lepšího mikroklimatu.
Vedlejším efektem je zvýšení estetického vzhledu areálu zoo, zvýšení biodiverzity volně žijících živočichů (zejména hmyzu) a také zvyšování povědomí o způsobech řešení této problematiky.
Kompletní informace o tomto příkladu dobré praxe najdete na stránkách soutěže Adapterra Awards.