Kam s dešťovou vodou na sídlišti? V brněnském Novém Lískovci mají jasno. Místo v kanálu voda ze střech tří panelových domů končí v jezírku, které vévodí centru zeleného Parku pod Plachtami. Projekt nevšedně řeší přetíženou kanalizaci při přívalových deštích. Skloubením vodní plochy se zelení park také snižuje teplotu na přehřátém sídlišti.
Park pod Plachtami v Brně
Nadace Partnerství - Adapterra Awards, Vojta Herout
Autor:
Ing. Petr Forchtgott, Ing. arch. Jan Zezůlka, Ing. Vojtěch Joura
Investor:
Statutární město Brno, městská část Brno-Nový Lískovec
Zhotovitel:
Cooptel, stavební a.s.
Zdroj:
Typ:
Umístění:
Brno-Nový Lískovec, okres Brno-město
GPS:
49° 10' 39.89" N, 16° 32' 55.53" E
Kraj:
Jihomoravský kraj
Země:
Czech Republic
Detaily projektu
Jak to funguje?
Projekt je pilotním příkladem využití dešťové vody na území Nového Lískovce, který patří z hlediska počtu obyvatel k nejhustěji zastavěným částem Brna. Výsledkem je 32 tisíc metrů čtverečních zelené parkové plochy, jejímž centrem je jezírko. Napájeno je dešťovkou, která přitéká ze střech tří okolních panelových domů. Zatímco v severní části a po obvodu parku byly vysázeny stromy a keře, v jižní části byla ponechána původní vegetace doplněná loukami s lučním kvítím. Různá prostředí poskytují domov různým druhům živočichů a rostlin. Celý park je vybavený naučnou stezkou s informačními tabulemi.
Co řeší?
Brněnská městská část Nový Lískovec leží na jižním svahu. Místo je tak ohroženo suchem a horkem. Park s jezírkem ale zadržuje dešťovou vodu a pozitivně ovlivňuje klima po celý rok. Zároveň snižuje zátěž kanalizace, která je při přívalových deštích přetížená. Za nápadem stála i snaha o vytvoření domova pro vodní organismy, hmyz a drobné obratlovce a ptáky.
Kompletní informace o tomto příkladu dobré praxe najdete na stránkách soutěže Adapterra Awards.