Domov Podhradí

Na začátku byla zanedbaná pláň na okraji Týnce nad Labem a manželský pár s neobvyklým nápadem – investovat své prostředky a čas do areálu ubytování pro seniory, který bude vystavěn v pasivním standardu s využitím přírodních a obnovitelných materiálů.

Majitel firmy na stavbu dřevostaveb a zdravotní sestra specializující se na péči o staré lidi začali společně proměňovat dvacet tisíc m² pozemku v areálu nazvaném Podhradí. Nyní zde stojí bytový dům pro komunitní bydlení seniorů, rozrůstá se i permakulturní zahrada se sadem ovocných stromů. Další části areálu se budou dostavovat postupně.

Autor:

Ing. arch. Ondřej Novosad; Ing. Stanislav Kolář, Ing. David Chudoba

Investor:

Dana a Hynek Motlovi

Zhotovitel:

Hynek Motl – Dřevostavby Motl

Sněhová vločka
Sněhová vločka

Umístění:

Týnec nad Labem

GPS:

50° 2' 52.56" N, 15° 22' 2.11" E

Kraj:

Středočeský kraj

Země:

Czech Republic

Detaily projektu

Jak to funguje?

 

Domov Podhradí bude v budoucnu tvořit ucelený areál budov, permakulturní zahrady a sadu pro pohodlný a důstojný život s odpovídající péčí nejen pro seniory. Právě senioři a nemocní lidé jsou tou nejohroženější skupinou v době extrémních projevů počasí vznikajících vlivem klimatické změny. Proto kombinace šetrných řešení zajišťující tepelný komfort obyvatel by se měla stát standardem při přípravě obdobných projektů.

Nyní je dokončena první stavba – přízemní bytový dům se zelenou střechou pro osoby se sníženou pohyblivostí a soběstačností se zaměřením převážně na seniory. Ze 14 bytových jednotek je již obsano 9. K dispozici mají uživatelé vedle svých bytů také zastíněné verandy, velkou místnost pro společné setkávání i veškerý prostor okolo budovy, kam majitelé vyseli květnatou louku, vysadili stromy a založili bezúdržbové bylinné záhony. Louku sečou mozaikovitě, aby zachovali prostor pro hmyz, na což si musí uživatelé domu zvykat. V plánu je výstavba přízemní budovy se čtyřmi bytovými jednotkami, která rozšíří ubytovací kapacity bytového domu. Ve spodní části pozemku jsou naprojektované další budovy pro klienty vyžadující komplexnější a trvalejší péči. Na závěr se má stavět dvoupodlažní bytový dům pro ubytování personálu a rodinných příslušníků klientů.

Stavební řešení vychází z uceleného systému DOMY ATREA navrženého pro energeticky úsporné stavby. Ve značné míře jsou využité přírodní obnovitelné a recyklované materiály. Pro stěny je využité dřevovlákno, obklad je vytvoření z modřínu. To vše je doplněno systémem technických zařízení, který zajišťuje komfortní a zdravé bydlení pro klienty a nízké provozní náklady pro provozovatele.

Tepelný komfort

Pro vytápění budovy majitelé zvolili systém stropního teplovodního vytápění. K uchování teplé užitné vody a vody pro vytápění jsou využívané dva akumulační zásobníky, vyrovnávací pro vytápění o objemu 400 litrů a zásobník pro teplou vodu o objemu 750 litrů se záložní elektro patronou o výkonu 2 kW. Jako zdroj energie slouží především dvě tepelná čerpadla vzduch-voda. Jedno slouží pro ohřev vody pro vytápění, druhé pro ohřev teplé užitkové vody. Tepelná čerpadla fungují přibližně do -15 stupňů Celsia, poté se zapíná elektrokotel. Připravuje se také instalace fotovoltaického systému na střechu budovy.

Větrání bytů je zajištěno pěti rekuperačními jednotkami s čidly oxidu uhličitého – když je v místnosti příliš vydýchaný vzduch, zapne se rekuperace automaticky. Současně je ale možné i větrání oknem.

Hospodaření s vodou

Střechu budovy pokrývají rostliny, které pomáhají budovu izolovat, zadržují dešťovou vodu a zároveň podporují biodiverzitu. Zelené střechy mají rozlohu 980 metrů čtverečních.

Srážková voda se prozatím zasakuje na pozemku, ale do budoucna se počítá s instalací retenčních nádrží. Majitelé ale mají i další plány na snížení spotřeby pitné vody. Pro splachování toalet využijí zdroj vody na sousedním pozemku, který získali až v průběhu stavby první budovy. V rámci stavebního řízení byla investorovi uložena povinnost napojení na obecní kanalizaci. Splašková voda se tedy z budovy odvádí do odpadní jímky, ze které je přečerpává do obecní kanalizace. Rozvody kanalizace jsou přizpůsobené tak, aby bylo možné alespoň část odpadních vod čistit v kořenové čistírně odpadních vod, jejíž realizace je plánována v dalších etapách projektu.

 

 

Co řeší?

Původně řídce zastavěná pláň s minimem vegetace byla vystavena horku, větru a přívalovým dešťům. Díky výsadbě stromů a založení užitkové zahrady, využití vegetační střechy na novém objektu a zadržení vody na pozemku se klima významně zlepší.
Důležitým požadavkem bylo použití přírodních, obnovitelných materiálů, hospodaření s vodou, využití obnovitelných zdrojů energie a důraz na celkovou udržitelnost projektu.

 

Kompletní informace o tomto příkladu dobré praxe najdete na stránkách soutěže Adapterra Awards.