Šardicím a malebné krajině v jejich okolí začali lidé v posledních letech přezdívat Moravské Toskánsko. Menší lány orné půdy se střídají s lesy, sady, zatravněnými pruhy, mokřady a tůněmi s dalšími prvky na zadržení vody v krajině. Na proměně původně intenzivně obhospodařované krajiny bez vodních prvků pracuje soukromý zemědělec a vysokoškolský pedagog Petr Marada od roku 2007. Krajině se tehdy rozhodl vrátit strukturu, diverzitu a schopnost hospodařit s vodou. Vodítkem mu byly i staré mapy a kresby, které ukazovaly, kudy a jak voda v krajině dříve tekla. Postupným rozšiřováním takto obhospodařovaných pozemků vznikla vzorová ekofarma, inspirovaly se i okolní obce a svůj domov zde opět našlo mnoho druhů zvířat.
Moravské Toskánsko – Demonstrační ekofarma Petra Marady
Nadace Partnerství - Adapterra Awards, Vojta Herout
Autor:
Petr Marada a kolektiv
Investor:
Petr Marada a kolektiv
Zhotovitel:
Petr Marada a kolektiv
Zdroj:
Typ:
Umístění:
Šardice a okolí
GPS:
48° 56' 58.02" N, 17° 3' 24.99" E
Kraj:
Jihomoravský kraj
Země:
Czech Republic
Detaily projektu
Jak to funguje?
Na začátku obhospodařoval Petr Marada 20 arů půdy, nyní hospodaří na 70 hektarech, z nichž 40 hektarů půdy vlastní a dalších 30 má pronajaté. Na nich vybudoval několik mokřadů a tůní, zajistil zatravnění vhodných půd, zalesnění obtížně obhospodařovatelných pozemků a také výsadby stromů v rámci biokoridorů a biocenter.
Nové prvky v krajině přerušily odtokové linie a dráhy soustředěného odtoku, předělily velké díly půdních bloků a omezily všechny druhy eroze. Díky tomu se podařilo minimalizovat negativní vlivy zemědělského hospodaření, splachy půdy a lokální povodně při přívalových deštích.
Přeměněná krajina také poskytuje úkryt a potravu pro zvěř, vrací se do ní obojživelníci a některé druhy především polních ptáků. V roce 2012 přibylo také Ekocentrum pro informace a poradenství, díky kterému je možné zdejší zkušenosti předávat dalším zájemcům.
Co řeší?
Prvotním záměrem byla ochrana území před nepříznivým a ničivým dopadem přívalových dešťů. Zaváděná opatření však nikdy nebyla jen samoúčelná. Kromě obnovy vodního režimu krajiny také podporují biodiverzitu a zajišťují prostupnost krajiny. Aktivity Petra Marady spojené s ekofarmařením jsou sociálně odpovědné, nadčasové, rozvíjí fungování komunity a jsou také zdrojem odborné a informační činnosti. Ekofarma poskytuje i prostor pro vědecko-výzkumné projekty s tuzemskými i zahraničními univerzitami a výzkumnými ústavy.
Kompletní informace o tomto příkladu dobré praxe najdete na stránkách soutěže Adapterra Awards.