Už deset let budují manželé Kutáčkovi malou rodinnou farmu na severním úpatí Žďánického lesa. Jejich cílem je nabízet kvalitní a zdravé potraviny (zejména sýry a mléko), u jejichž vzniku stojí spokojená zvířata a krajina plná života. Louky, na nichž se pase jejich padesátihlavé stádo dojných koz a ovcí, obhospodařují regenerativním způsobem. Původní intenzivně zemědělsky využívaná pole se změnila díky zatravnění, nové tůni i výsadbám 150 stromů opět v pestrou krajinu. Změny dokázali podpořit i na obecních zemědělských pozemcích, kde se podařilo obnovit třešňovou alej či nastartovat generel hospodaření s dešťovou vodou.
Hospodářství u kozy a petržele
Nadace Partnerství - Adapterra Awards, Vojta Herout
Autor:
Kutáčkovi Petra a Stanislav
Investor:
Kutáčkovi Petra a Stanislav
Zhotovitel:
Kutáčkovi Petra a Stanislav
Datum od:
-1
Zdroj:
Typ:
Umístění:
Mouřínov, okres Vyškov
GPS:
49° 7' 10.80" N, 16° 58' 47.80" E
Kraj:
Jihomoravský kraj
Země:
Czech Republic
Detaily projektu
Jak to funguje?
Pole, kde ještě před několika lety rostla řepka stříkaná chemií, změnili manželé Kutáčkovi v pestrou louku protkanou stromy a keři, mezi nimiž se pase stádo koz a ovcí. Ty svým trusem vrací do půdy organickou hmotu, na níž se váží různé druhy hmyzu a následně i ptáků. Farmáři se proto vyhýbají používání všech léčiv (odčervovací přípravky), jejichž přítomnost v trusu má na zmíněné živočichy špatný vliv. Na pozemcích postupně vytvořili křovinaté meze a vysadili více než 150 stromů, které zároveň poskytují kozám a ovcím stín. Jedná se především o solitéry – oskeruše, břízy, duby, vrby, plané třešně a hrušně, moruše, meruňky, ořešáky.
Management pastvy dává prostor růstu orchidejí (např. vstavači vojenskému). Ovce a kozy se každý den pasou na jiné ploše a na stejné místo se dostanou zhruba po 2 až 3 měsících. Díky tomu mají rostliny šanci obrůst a pastva je bohatší. Vzhledem k tomu, že se v údolí Mouřínovského potoka nachází území, kde žijí chráněné kuňky ohnivé, rozhodli se Kutáčkovi prostor pro žáby vytvořit i na pastvině. Vznikla zde tůňka s mokřadní zelení o rozloze asi 300 m². V lokalitě rozmístili také bidýlka pro dravce (poštolky, káňata, pochopy, puštíky).
Kromě toho, že Kutáčkovi udržitelně obhospodařují svých cca 10 ha pozemků, snaží se i o změny v celém katastru obce Mouřínov, kde se nachází asi 500 ha zemědělské půdy. Podařilo se jim obnovit zhruba polovinu tříkilometrové třešňové aleje podél cesty do Bučovic nebo ponouknout místní zemědělský podnik systém pásového střídání plodin, což významně sníží riziko eroze polí na příkrých svazích. Obec také nově zpracovala generel hospodaření se srážkovou vodou.
Co řeší?
Krajina může poskytovat lidem hodně užitku, a přitom se nemusí ničit a může si zachovat svou rozmanitost. Projekt spojuje produkci potravin s citlivým obhospodařováním půdy a ponecháním prostoru pro vzácné druhy rostlin a živočichů (vstavač vojenský, moták pochop, vlha pestrá, užovky obojkové). Zároveň podporuje zadržování vody v krajině jižního Vyškovska, která se dlouhodobě potýká se suchem a erozí půdy při přívalových deštích. Z ekonomického hlediska si manželé Kutáčkovi chválí, že ušetří na konvenčních zemědělských postupech (hnojivech, pesticidech).
Kompletní informace o tomto příkladu dobré praxe najdete na stránkách soutěže Adapterra Awards.