Revitalizace Staré řeky

Cílem projektuje je posílit biodiverzitu v Přírodní památce Stará řeka. Byl proveden obnovní zásah za účelem revitalizace zanikajícího slepého říčního ramene řeky Lučiny, odstranil se dnový sediment, vytvořily se mělčiny, došlo k prosvětlení vodní plochy a k úpravě odtokového příkopu. Obnovou biotopu se zlepšily životní podmínky pro řadu mokřadních druhů, zvýšila se retence vody v krajině a především se zvýšila biodiverzita a ekologická stabilita území.

Využitá opatření

Autor:

Ing. Jitka Kovaříková

Investor:

Moravskoslezský kraj

Zhotovitel:

Talpa RPF, s.r.o.

Datum od:

2020

Datum do:

2021

Cena:

3 miliony Kč

Sněhová vločka
Sněhová vločka

Umístění:

739 37 Horní Bludovice

GPS:

49° 44' 52.59" N, 18° 26' 11.18" E

Kraj:

Moravskoslezský kraj

Země:

Česká republika

Detaily projektu

Jak to funguje?

Odtěžením sedimentu došlo k navýšení kapacity nádrže a díky tomu může být zadrženo významné množství vody po přívalových srážkách. Tato vodní plocha se podílí na tvorbě příjemného mikroklimatu v horkých letních dnech a bojuje tak proti negativním dopadům dlouhodobého sucha.

Co řeší?

V okolí byly odstraněny křoviny a vykáceny vzrostlé dřeviny, bylo odbahněno a vymodelováno dno a svahy a nová část odtokového příkopu pro nové nasměrování odtoku a jeho navázání na řeku Lučinu. Došlo tak k proslunění lokality a ke snížení eutrofizace vody. Byly také odstraněny černé skládky. Stará řeka se tak stala přívětivější lokalitou pro výskyt vzácných plazů a došlo tak ke zvýšení biodiverzity a ekologické stability území, což bylo hlavním cílem revitalizace. Díky těmto opatřením také došlo ke zvýšení samočistící schopnosti nádrže, ve které se může být zadrženo významné množství vody po přívalových srážkách. Tato vodní plocha se podílí na tvorbě příjemného mikroklimatu v horkých letních dnech a bojuje tak proti negativním dopadům dlouhodobého sucha.

PP Stará řeka představuje velmi významnou lokalitu pro obojživelníky. Vyskytují se zde až desítky jedinců ropuchy obecné, čolka obecného, skokana zeleného, skokana krátkonohého, v minulosti zde byl potvrzen výskyt čolka velkého. Z plazů se v území vyskytuji ještěrka obecná a užovka obojková. Nachází se zde také ledňáček říční a volavka popelavá. Je zde hojný výskyt vodomilné vegetace. Revitalizací území došlo ke zvýšení ekologické stability území.
Samotné rameno měří 293 m, maximální šířka je 20 m, hloubka 1,5 m a celková plocha činí 0,41 ha.

Původní stav

Slepé rameno řeky Lučiny Stará řeka vzniklo při regulaci toku jeho narovnáním. Jedná se o „mrtvý“ meandr. Přívod vody je z drenážního systému, průsaku z říční terasy a atmosférických
srážek. Na severním konci je Stará řeka opatřena odtokem do zatrubnění. Vzhledem k tomu, že se jedná o přírodní památku, tak zde byl prováděn management, který spočíval v kosení přilehlého travobylinného pokryvu a v odstraňování dřevin v břehovém porostu. V lokalitě se nacházelo 5 černých skládek, jednalo se o navážky objemného odpadu a stavební suti.

Proč ne jinak

Revitalizace slepého ramene tímto způsobem bylo jediným možným řešením.

Výzvy

Největší výzvou byly především souhlasy vlastníků pozemků, dále pak technologický postup odtěžení sedimentu, protože nádrž není možné zcela vypustit. Svou roli také hrála nepřízeň počasí, během realizačních prací.