Možná to bude znít trochu neuvěřitelně, ale do takhle soustavné výsadby alejí kolem cest se u nás od dob Marie Terezie nikdo nepustil. Kolem hory Blaník obnovili nadšenci, dobrovolníci a obce více jako 200 kilometrů alejí. Bylo kvůli tomu potřeba vysadit 30 tisíc stromů: 189 alejí je ovocných, dalších 124 tvoří ostatní listnaté stromy. A výsadba stále pokračuje. Stromy v krajině totiž slouží přírodě i lidem.
200 km alejí pod horou Blaník
Foto: Nadace Partnerství – Adapterra Awards, Vojta Herout
Autor:
ZO ČSOP Vlašim
Investor:
Většinou obce
Zhotovitel:
ZO ČSOP Vlašim
Zdroj:
Typ:
Umístění:
Podblanicko (Vlašim, Benešov, Votice a část Příbrami – okolí Sedlec Prčice)
GPS:
49° 42' 23.78" N, 14° 53' 59.43" E
Kraj:
Středočeský kraj
Země:
Czech Republic
Detaily projektu
Jak to funguje?
S programem výsadby alejí podél polních cest začal Český svaz ochránců přírody ve Vlašimi už v roce 1998. Postupně se do této aktivity zapojilo na 70 obcí a nespočet vlastníků potřebných pozemků, stejně jako řada dobrovolníků. Obnova se týkala jak těch alejí, které přečkaly zcelování pozemků a rozorávání cest, tak těch, které zůstaly již jen ve starých katastrálních mapách.
Výsadba byla vždy plánovaná tak, aby co nejlépe sloužila přírodě i místním obyvatelům. I proto se většinou blíže k sídlům sázely ovocné aleje a dále od nich aleje listnaté. Zároveň ČSOP Vlašim bral ohled na obhospodařování pozemků. Do dneška vysadil a obnovil přes 200 kilometrů alejí, krajina Podblanicka ale stále nabízí příležitosti, kde s výsadbou pokračovat. Proto již probíhají přípravy dalších stromořadí.
Co řeší?
Stromořadí v krajině zadržují vodu, snižují teplotu půdy, pomáhají proti vodní i větrné erozi a plní krajinotvornou funkci. A protože přerušují rozlehlé lány polí, zvyšují také biodiverzitu místa. Tím vším byly aleje prospěšné krajině našich předků. A po období nekonečných lánů polí je nyní lidé opět začínají do krajiny vracet.
Kompletní informace o tomto příkladu dobré praxe najdete na stránkách soutěže Adapterra Awards.