Měnící se klima přináší nové výzvy
Měnící se klima přináší nové výzvy do různých oblastí našeho života, jako je životní prostředí, zemědělství, doprava, zdravotnictví, ale také školství, sociální služby, cestovní ruch a další. Je tedy více než jasné, že je potřeba nejen systematického přístupu a mezioborové spolupráce odborníků, ale také změnu myšlení nás všech.
Veřejná správa plní úkoly svěřené ji státem a zároveň spravuje svá území. I když se objevují první zákonné povinnosti (např. zelené zadávání veřejných zakázek), tak stále zůstává téma klimatické změny spíše na okraji zájmu nebo mimo možnosti kapacit jednotlivých obcí a krajů.
Co přinesla první fáze projektu
V první fázi projektu vznikly především dokumenty mapující aktuální stav celého území. Vznikly studie přehřívání, možností zasakování, pasporty zeleně a další, které spolu s již dříve vypracovanou analýzou rizik pomohou cíleněji alokovat finanční zdroje.
Vedle dokumentů projekt umožnil vybudovat tým, který tvoří experti na klimatickou změnu, adaptační opatření či možnosti financování klimaticky odpovědných realizací. Experti pomáhají nejen Moravskoslezskému kraji a partnerům projektu v adaptaci na klimatickou změnu, ale díky novému bezplatnému poradenství i dalším subjektům z kraje.
Vzděláním ke Klimaticky odolnému kraji
Moravskoslezský kraj chce klást důraz na vzdělávání a šíření povědomí o tématu klimatické změny a ochrany životního prostředí. Cílem je také ukázat, že opatření nemusí být finančně nákladná, se složitou údržbou a že někdy stačí pouze změnit svůj úhel pohledu a přístup k vlastnímu okolí.
Vzděláváním a osvětou bude kraj cílit nejen na žáky škol a veřejnost, ale také na vlastní zaměstnance, a také zaměstnance veřejné správy, soukromého a neziskového sektoru prostřednictvím pořádaných seminářů, školení a workshopů.