Zde naleznete přehled dotačních titulů, díky kterému se snadno zorientujete v široké nabídce finančních podpor klimatických opatření. Přehled aktuálních, ale i plánovaných dotačních výzev pravidelně aktualizujeme.
Financování
Dotační programy
Dotační tituly Moravskoslezského kraje
Během každého roku jsou vyhlašovány dotační programy Moravskoslezského kraje. Pro podporu aktivit spojených s adaptací na změnu klimatu se jedná o výzvy vyhlášené v oblasti „Životní prostředí a zemědělství“. Webové stránky programu jsou dostupné zde.
O dotaci si můžete požádat elektronicky přes systém ePodatelny, u jednotlivých dotačních programů klikněte na tlačítko e‑podání a budete přesměrováni na hlavní stranu systému. Oprávnění žadatelé jsou stanoveni v rámci konkrétní výzev. Přehled aktuálně otevřených výzev pro oblast „Životní prostředí a zemědělství“ naleznete zde.
Pokud jste nenašli financování pro Vaši akci či projekt, který povede ke zlepšení života v kraji, můžete požádat o individuální dotaci z rozpočtu kraje.
Granty Nadace Partnerství
Zde uvádíme přehled grantů Nadace Partnerství. Vycházíme z webových stránek organizace dostupných zde.
O dotaci si můžete požádat elektronicky, prostřednictvím webového rozhraní Grantys na stránkách www.nap.grantys.cz. Po registraci, resp. přihlášení si vyberete konkrétní otevřenou grantovou výzvu. Pro rychlou orientaci v prostředí Grantys můžete využít připravený manuál.
Operační program Životní prostředí
Jedná se o dotační program Ministerstva životního prostředí. Administrací projektů je pověřen Státní fond životního prostředí ČR. Administrací některých projektů do 200 tis. eur je pověřena Agentura ochrany přírody a krajiny ČR. Jedná se o projekty se zjednodušenou metodou vykazování v Projektovém schématu. To je vždy popsáno v rámci výzvy. Webové stránky programu jsou dostupné zde.
Cílem Operačního programu Životní prostředí 2021–2027 (OPŽP) je ochrana a zajištění kvalitního prostředí pro život obyvatel, přechod k oběhovému hospodářství a podpora efektivního využívání zdrojů, omezení negativních dopadů lidské činnosti na životní prostředí a klima, zmírňování dopadů změny klimatu a příspěvek k řešení problémů životního prostředí a klimatu na evropské a globální úrovni.
Nejdůležitějším dokumentem jsou „Pravidla pro žadatele a příjemce podpory v Operačním programu Životní prostředí“. Dokument je často upravován, proto si vždy zkontrolujte, že pracujete s aktuální verzí programového dokumentu. Dokument je ke stažení zde.
Žádosti o dotaci administrované SFŽP ČR do OPŽP podáváte výhradně elektronicky, a to prostřednictvím internetového portálu, tzv. Informačního systému koncového příjemce (IS KP21+), který je součástí jednotného monitorovacího systému MS2021+ pro administraci evropských dotací. Portál slouží jak k elektronickému podání žádosti o podporu, tak i k administraci projektu. Žádosti o dotaci administrované AOPK ČR podáváte, resp. registrujete prostřednictvím Jednotného dotačního portálu Ministerstva financí (isprofin.mfcr.cz/rispf) s návodem zde.
Operační program Životní prostředí se dělí na 6 specifických cílů a ty jsou ještě dále členěny na opatření, aktivity a podaktivity.
Pro přehlednost informací uvádíme pouze specifické cíle:
Specifický cíl 1.1 Podpora energetické účinnosti a snižování emisí skleníkových plynů,
Specifický cíl 1.2 Podpora energie z obnovitelných zdrojů v souladu se směrnicí (EU) 2018/2001, včetně kritérií udržitelnosti stanovených v uvedené směrnici,
Specifický cíl 1.3 Podpora přizpůsobení se změně klimatu, prevence rizika katastrof a odolnosti vůči nim s přihlédnutím k ekosystémovým přístupům,
Specifický cíl 1.4 Podpora přístupu k vodě a udržitelného hospodaření s vodou,
Specifický cíl 1.5 Podpora přechodu na oběhové hospodářství účinně využívající zdroje,
Specifický cíl 1.6 Posilování ochrany a zachování přírody, biologické rozmanitosti a zelené infrastruktury, a to i v městských oblastech, a snižování všech forem znečištění.
73. výzva – Vodní a vegetační krajinné prvky – již v listopadu!
Termín pro podání žádostí 20. 11. 2024 - 30. 6. 2025. 73. výzva je určena pro méně rozvinuté regiony, tj. Ústecký kraj, Karlovarský kraj, Pardubický kraj, Liberecký kraj, Královéhradecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj a Zlínský kraj. Pro Středočeský kraj, Plzeňský kraj, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj a Kraj Vysočina je určena výzva č. 74, kterou naleznete na stránce OPŽP.
77. výzva – Energetické úspory ve veřejné infrastruktuře
Termín pro podání žádostí: 12. 6. 2024 - 30. 6. 2025. Výzva se vztahuje na integrované projekty v rámci komunitně vedeného místního rozvoje CLLD realizovaného prostřednictvím místních akčních skupin (MAS). Žádosti o podporu musí být v souladu s programovým rámcem CLLD pro OPŽP 2021–2027 příslušné místní akční skupiny.
58. výzva – Obnovitelné zdroje energie pro veřejné budovy (ITI) – výzva prodloužena
Termín pro podání žádostí: 27. 9. 2023 - 31. 3. 2025. Výzva se vztahuje na integrované projekty ITI. Cílové oblasti jsou ITI Ostravská metropolitní oblast, ITI Olomoucká aglomerace, ITI Zlínská aglomerace, ITI Jihlavská aglomerace.
52. výzva – Protipovodňová opatření, srážková voda a zakládání veřejné sídelní zeleně (ITI) – výzva prodloužena
Podání žádosti: 27. 9. 2023 - 31. 3. 2025. Výzva se vztahuje na integrované projekty ITI. Cílové oblasti jsou ITI Brněnské metropolitní oblasti, ITI Jihlavské aglomerace, ITI Liberecké aglomerace, ITI Olomoucké aglomerace, ITI Ostravské metropolitní oblasti, ITI Ústecko – chomutovské aglomerace, ITI Zlínské aglomerace, ITI Hradecko-pardubické aglomerace, ITI Mladoboleslavské aglomerace a ITI Pražské metropolitní oblasti.
Operační program Spravedlivá transformace
Dotační program Ministerstva životního prostředí. Administrací dotací je pověřen Státní fond Životního prostředí ČR. Webové stránky programu jsou k dispozici zde. Webové stránky připravené přímo pro Moravskoslezský kraj jsou dostupné zde.
Operační program Spravedlivá transformace (OPST) je v období 2021–2027 novým programem zaměřeným na řešení negativních dopadů odklonu od uhlí v nejvíce zasažených regionech. V České republice se týká Karlovarského, Moravskoslezského a Ústeckého kraje. Cílem podpory je umožnit regionům a lidem řešit sociální, hospodářské a environmentální dopady transformace, která je zaměřena na dosažení cílů Unie v oblasti energetiky a klimatu pro rok 2030 a klimaticky neutrálního hospodářství Unie do roku 2050. Podpořeny budou projekty na území katastrů zasažených těžbou uhlí (seznam konkrétních katastrů způsobilých k podpoře pro OPST v Moravskoslezském kraji, platný pro 24., 27. a 30. výzvu, je zveřejněn na webových stránkách zde).
Jedná se o tři formy podpory:
- Strategické projekty – komplexní projekty s významným transformačním dopadem doporučené jednotlivými kraji.
- Tematické výzvy – širokému spektru žadatelů určené projektové výzvy dle jednotlivých témat a oblastí podpory.
- Zastřešující projekty – projektové výzvy zaměřené na menší a typově podobné projekty, které jsou průběžné vyhlašovány a administrovány jednotlivými kraji.
Nejdůležitějším dokumentem jsou „Pravidla pro žadatele a příjemce podpory v Operačním programu Spravedlivá transformace 2021-2027“. Dokument je často upravován, proto si vždy zkontrolujte, že pracujete s aktuální verzí dokumentu. Dokument je ke stažení zde.
Žádosti o dotaci do OPST podáváte výhradně elektronicky, a to prostřednictvím internetového portálu, tzv. Informačního systému koncového příjemce (IS KP21+), který je součástí jednotného monitorovacího systému MS2021+ pro administraci evropských dotací. Portál slouží jak k elektronickému podání žádosti o podporu, tak i k administraci projektu. Žádosti o podporu jsou přijímány na základě vyhlášené výzvy.
Pro přehled aktuálně vyhlášených či plánovaných výzev doporučujeme sledovat webové stránky programu.
Výzva č. 64/2024: Zájmové vzdělávání a osvěta – Aktivita 1 a Aktivita 2 – Moravskoslezský kraj
Termín pro podání žádostí: 18.10.2024 - 31.12.2024. Výzva z Operačního programu Spravedlivé transformace je určena pro nestátní neziskové organizace a je určena k realizaci vzdělávacích a osvětových programů souvisejících s klimatickou změnou a možnostmi adaptace regionu.
30. výzva – Obnova území – infrastruktura v Moravskoslezském kraji
Termín pro podání žádostí: 27.6.2023 – 30.6.2025. Výstavba a modernizace komunikací pro cyklisty, zpřístupnění lokalit s přírodní, kulturní nebo technickou hodnotou. Min. výše způsobilých výdajů: 500 tis. Kč.
34. výzva – Obnova území – strategické brownfieldy (příprava a technická infrastruktura)
Termín pro podání žádosti: 14.8.2023 – 30.6.2025. V rámci výzvy je podporována příprava projektové dokumentace a budování technické infrastruktury pro projekty tzv. strategických brownfieldů Moravskoslezského kraje. Min. výše způsobilých výdajů: 500 tis. Kč.
41. výzva – Obnova území – veřejné služby, kultura, sport, rekreace
Termín pro podání žádosti: 11.10. 2023 – 31.12.2024. Výzva podpoří veřejné služby, kulturu, sport a rekreaci v Moravskoslezském kraji. Min. výše způsobilých výdajů: 1 mil. Kč.
Integrovaný regionální operační program
Dotační program Ministerstva pro místní rozvoj. Administrace dotací probíhá přes Centrum pro regionální rozvoj České republiky (dále Centrum). Regionální pracoviště Centra jsou v každém krajském městě a je možné zde konzultovat projektové záměry do IROP. Pracovníci Centra také dohlížejí na realizací podpořených projektů a kontrolují zprávy o realizaci projektů. Webové stránky programu jsou dostupné zde.
Cílem Integrovaného regionálního operačního programu 2021–2027 (dále jen „IROP“) je zajistit vnitřní i vnější konvergenci České republiky (dále také „ČR“) a zvýšit kvalitu života ve městech a na venkově. IROP financuje například umělé vodní prvky (mlžítka, kašny, pítka apod.), ale nikoliv jako samostatné projekty. Vždy se musí jednat o ucelený projekt veřejného prostranství, který bude zahrnovat prvky modré a zelené infrastruktury, veřejnou a technickou infrastrukturu a související opatření v řešeném území nezbytná pro rozvoj a zlepšení kvality ekosystémových služeb měst a obcí. Podpora směřuje do revitalizace a modernizace stávajících veřejných prostranství či revitalizace a úprava nevyužívaných ploch.
Nejdůležitějším dokumentem jsou „Obecná pravidla pro žadatele a příjemce“. Dokument je často upravován, proto si vždy zkontrolujte, že pracujete s aktuální verzí programového dokumentu. Dokument je ke stažení zde.
Veškeré dokumenty včetně harmonogramu výzev lze najít zde.
Žádosti o dotaci do IROP podáváte výhradně elektronicky, a to prostřednictvím internetového portálu, tzv. Informačního systému koncového příjemce (IS KP21+), který je součástí jednotného monitorovacího systému MS2021+ pro administraci evropských dotací. Portál slouží jak k elektronickému podání žádosti o podporu, tak i k administraci projektu. Příručky pro práci v MS2021+ jsou k dispozici zde.
Intervence IROP jsou členěny do šesti věcně zaměřených priorit:
- Priorita 1 Zlepšení výkonu veřejné správy,
- Priorita 2 Zelená infrastruktura měst a obcí a ochrana obyvatelstva,
- Priorita 3 Rozvoj dopravní infrastruktury,
- Priorita 4 Zlepšení kvality a dostupnosti sociálních a zdravotních služeb,
- Priorita 5 Komunitně vedený místní rozvoj,
- Priorita 6 Rozvoj městské mobility,
- Priorita 7 Technická pomoc.
Přehled aktuálně otevřených či plánovaných výzev v roce 2024. Výzvu vyhlašuje ŘO IROP. Vyhlášení výzvy je zveřejněno na webový stránkách.
Výzvy K Zelené infrastruktuře měst a obcí se dělí do tří oblastí:
Typ regionu:
- Méně rozvinuté regiony (MRR) – Obec na území Karlovarského, Ústeckého, Libereckého, Královéhradeckého, Pardubického, Olomouckého, Moravskoslezského, Zlínského kraje.
- Přechodové regiony (PR) – Obec na území Středočeského kraje, Jihočeského kraje, Plzeňského kraje, Kraje Vysočina, Jihomoravského kraje.
- Více rozvinuté regiony (VRR) – Území hl. m. Prahy
Zde zveřejněné výzvy cílí na Moravskoslezský kraj. V případě, že spadáte do jiného typu regionu, podívejte se na stránky administrátora na příslušné číslo výzvy.
Výzva č. 31, 32 – Podpora rozvoje a dostupnosti zdravotní následné péče
Termín pro podání žádosti: 29.11.2022 – 30.6.2025. Pravidla pro tyto výzvy jsou společná, přičemž pouze výzva č. 31 je určená pro méně rozvinuté regiony, kam spadá Moravskoslezský kraj.
Výzva č. 42, 43, 44 – Střední školy
Termín pro podání žádosti: 30. 11.2022 – 31.12.2027. Pravidla pro tyto výzvy jsou společná, přičemž pouze výzva č. 42 je určená pro méně rozvinuté regiony, kam spadá Moravskoslezský kraj.
Výzva č. 58 a 59 – Deinstitucionalizace sociálních služeb
Termín pro podání žádosti: 15.11.2023 – 31.12.2027. Pravidla pro tyto výzvy jsou společná, přičemž pouze výzva č. 58 je určená pro méně rozvinuté regiony, kam spadá Moravskoslezský kraj. Speciální podmínkou této výzvy je schválený transformační plán dle vzoru zveřejněného na "Kritéria sociálních služeb komunitního charakteru a kritéria transformace a deinstitucionalizace (mpsv.cz)"..
Výzva č. 71, 72 Podpora rozvoje a dostupnosti paliativní péče
Termín pro podání žádosti: 30.3.2023 – 28.2.2025. Pravidla pro tyto výzvy jsou společná, přičemž pouze výzva č. 71 je určená pro méně rozvinuté regiony, kam spadá Moravskoslezský kraj.
Výzva č. 91, 92, 93 Podpora vzniku základní sítě infekčních klinik a oddělení
Termín pro podání žádosti: 24.4.2024 – 24.4.2025. Pravidla pro tyto výzvy jsou společná, přičemž pouze výzva č. 91 je určená pro méně rozvinuté regiony, kam spadá Moravskoslezský kraj.
Výzva č. 106 – Plnicí a dobíjecí stanice pro veřejnou dopravu
Termín pro podání žádostí: 6.2.2024 – 31.1.2025.
Výzva č. 16 – Knihovny ITI
Termín pro podání žádostí: 19.9.2022 – 31.12.2027. Žádat je možné pouze v případě, že žadatel obdržel kladné vyjádření řídicího výboru Ostravské metropolitní oblasti/aglomerace o souladu projektového záměru s integrovanou územní strategií „ISg ITI“, které je povinnou přílohou žádosti o podporu.
Výzva č. 20 – Mateřské školy ITI
Termín pro podání žádostí: 29.9.2022 – 31.12.2027. Žádat je možné pouze v případě, že žadatel obdržel kladné vyjádření řídicího výboru Ostravské metropolitní oblasti/aglomerace o souladu projektového záměru s integrovanou územní strategií „ISg ITI“, které je povinnou přílohou žádosti o podporu.
Výzva č. 30 – Sociální služby ITI
Termín pro podání žádostí: 24.10.2022 – 31.12.2027. Žádat je možné pouze v případě, že žadatel obdržel kladné vyjádření řídicího výboru Ostravské metropolitní oblasti/aglomerace o souladu projektového záměru s integrovanou územní strategií „ISg ITI“, které je povinnou přílohou žádosti o podporu.
Výzva č. 37 – Základní školy ITI
Termín pro podání žádostí: 15.12.2022 – 31.12.2027. Žádat je možné pouze v případě, že žadatel obdržel kladné vyjádření řídicího výboru Ostravské metropolitní oblasti/aglomerace o souladu projektového záměru s integrovanou územní strategií „ISg ITI“, které je povinnou přílohou žádosti o podporu.
Výzva č. 38 – Sociální bydlení ITI
Termín pro podání žádostí: 3.11.2022 – 31.12.2027. Žádat je možné pouze v případě, že žadatel obdržel kladné vyjádření řídicího výboru Ostravské metropolitní oblasti/aglomerace o souladu projektového záměru s integrovanou územní strategií „ISg ITI“, které je povinnou přílohou žádosti o podporu.
Výzva č. 39 – Nízkoemisní a bezemisní vozidla pro veřejnou dopravu ITI
Termín pro podání žádostí: 12.12.2022 – 31.12.2027. Žádat je možné pouze v případě, že žadatel obdržel kladné vyjádření řídicího výboru Ostravské metropolitní oblasti/aglomerace o souladu projektového záměru s integrovanou územní strategií „ISg ITI“, které je povinnou přílohou žádosti o podporu.
Výzva č. 50 Muzea ITI
Termín pro podání žádostí: 6.12.2022 – 31.7.2027. Žádat je možné pouze v případě, že žadatel obdržel kladné vyjádření řídicího výboru Ostravské metropolitní oblasti/aglomerace o souladu projektového záměru s integrovanou územní strategií „ISg ITI“, které je povinnou přílohou žádosti o podporu.
Výzva č. 66 – Infrastruktura pro cyklistickou dopravu ITI
Termín pro podání žádostí: 8.12.2022 – 31.12.2027. Žádat je možné pouze v případě, že žadatel obdržel kladné vyjádření řídicího výboru Ostravské metropolitní oblasti/aglomerace o souladu projektového záměru s integrovanou územní strategií „ISg ITI“, které je povinnou přílohou žádosti o podporu.
Výzva č. 77 – Zelená infrastruktura ITI
Termín pro podání žádostí: 9.5.2023 – 31.12.2027. Žádat je možné pouze v případě, že žadatel obdržel kladné vyjádření řídicího výboru Ostravské metropolitní oblasti/aglomerace o souladu projektového záměru s integrovanou územní strategií „ISg ITI“, které je povinnou přílohou žádosti o podporu.
Výzva č. 90 Cestovní ruch ITI
Termín pro podání žádostí: 15.8.2023 – 31.12.2027. Žádat je možné pouze v případě, že žadatel obdržel kladné vyjádření řídicího výboru Ostravské metropolitní oblasti/aglomerace o souladu projektového záměru s integrovanou územní strategií „ISg ITI“, které je povinnou přílohou žádosti o podporu.
Výzva č. 94 – Další vzdělávání ITI
Termín pro podání žádostí: 13.7.2023 – 31.12.2027. Žádat je možné pouze v případě, že žadatel obdržel kladné vyjádření řídicího výboru Ostravské metropolitní oblasti/aglomerace o souladu projektového záměru s integrovanou územní strategií „ISg ITI“, které je povinnou přílohou žádosti o podporu.
Výzva č. 115, 116 Sociální bydlení II KPSV+
Termín pro podání žádosti: 21.2.2024 – 21.2.2025. Pravidla pro tyto výzvy jsou společná, přičemž pouze výzva č. 115 je určená pro méně rozvinuté regiony, kam spadá Moravskoslezský kraj. V případě, že žadatel předkládá žádost o podporu dle metodiky Koordinovaného přístupu k sociálnímu vyloučení 2021+ do výzvy č. 115 nebo č. 116, dokládá jako povinnou přílohu potvrzení souladu předkládaného projektu s Plánem sociálního začleňování. Datum vydání potvrzení musí být před podáním žádosti o podporu a zároveň pozdější než datum vyhlášení výzvy.
Výzva č. 101, 102 Sociální bydlení II
Termín pro podání žádosti: 21.2.2024 – 21.2.2025. Pravidla pro tyto výzvy jsou společná, přičemž pouze výzva č. 101 je určená pro méně rozvinuté regiony, kam spadá Moravskoslezský kraj.
Výzva č. 48 – Vzdělávání (CLLD)
Termín pro podání žádostí: 21.3.2023 – 31.12.2027. Oprávněnými žadateli jsou ve výzvě uvedení žadatelé pouze v případě, že obdrželi kladné vyjádření MAS (místní akční skupiny) o souladu projektového záměru se schválenou strategií CLLD (Komunitně vedený místní rozvoj), které je povinnou přílohou žádosti o podporu. Vyjádření MAS musí být platné ke dni podání žádosti o podporu. Schválené programové rámce IROP pro CLLD Moravskoslezského kraje najdete zde: https://irop.gov.cz/cs/irop-2021-2027/clld-pr.
Výzva č. 70 Kultura – památky a muzea (CLLD)
Termín pro podání žádostí: 19.7.2023 – 31.12.2027. Oprávněnými žadateli jsou ve výzvě uvedení žadatelé pouze v případě, že obdrželi kladné vyjádření MAS (místní akční skupiny) o souladu projektového záměru se schválenou strategií CLLD (Komunitně vedený místní rozvoj), které je povinnou přílohou žádosti o podporu. Vyjádření MAS musí být platné ke dni podání žádosti o podporu. Schválené programové rámce IROP pro CLLD Moravskoslezského kraje najdete zde: https://irop.gov.cz/cs/irop-2021-2027/clld-pr.
Výzva č. 73 – Veřejná prostranství (CLLD)
Termín pro podání žádostí: 13.6.2023 – 31.12.2027. Oprávněnými žadateli jsou ve výzvě uvedení žadatelé pouze v případě, že obdrželi kladné vyjádření MAS (místní akční skupiny) o souladu projektového záměru se schválenou strategií CLLD (Komunitně vedený místní rozvoj), které je povinnou přílohou žádosti o podporu. Vyjádření MAS musí být platné ke dni podání žádosti o podporu. Schválené programové rámce IROP pro CLLD Moravskoslezského kraje najdete zde: https://irop.gov.cz/cs/irop-2021-2027/clld-pr.
Výzva č. 86 Cestovní ruch (CLLD)
Termín pro podání žádostí: 24.8.2024 – 31.12.2027. Oprávněnými žadateli jsou ve výzvě uvedení žadatelé pouze v případě, že obdrželi kladné vyjádření MAS (místní akční skupiny) o souladu projektového záměru se schválenou strategií CLLD (Komunitně vedený místní rozvoj), které je povinnou přílohou žádosti o podporu. Vyjádření MAS musí být platné ke dni podání žádosti o podporu. Schválené programové rámce IROP pro CLLD Moravskoslezského kraje najdete zde: https://irop.gov.cz/cs/irop-2021-2027/clld-pr.
Výzva č. 114 Kultura – knihovny (CLLD)
Termín pro podání žádostí: 19.7.2023 – 31.12.2027. Oprávněnými žadateli jsou ve výzvě uvedení žadatelé pouze v případě, že obdrželi kladné vyjádření MAS (místní akční skupiny) o souladu projektového záměru se schválenou strategií CLLD (Komunitně vedený místní rozvoj), které je povinnou přílohou žádosti o podporu. Vyjádření MAS musí být platné ke dni podání žádosti o podporu. Schválené programové rámce IROP pro CLLD Moravskoslezského kraje najdete zde: https://irop.gov.cz/cs/irop-2021-2027/clld-pr.
Modernizační fond
Dotační program Ministerstva životního prostředí. Administrací projektů je pověřen Státní fond životního prostředí ČR. Webové stránky programu jsou dostupné zde.
Hlavním cílem Modernizačního fondu je snížení emisí skleníkových plynů, zvýšení energetické účinnosti a navýšení podílu obnovitelných zdrojů energie v celkovém mixu energetických zdrojů do roku 2030.
Dotaci jsou postupně rozdělovány v 8 programech. Podpora míří na celou řadu energeticky úsporných opatření – od modernizace technologií v průmyslu a energetice, výstavbu fotovoltaických či větrných elektráren, přes energetické úspory v budovách až po modernizaci veřejného osvětlení nebo pořízení elektrobusů:
- RES+ – Nové obnovitelné zdroje v energetice,
- HEAT – Modernizace soustav zásobování tepelnou energií,
- ENERG – ENERG ETS Zlepšení energetické účinnosti a snižování emisí skleníkových plynů v průmyslu v EU ETS, ENERGCom Zlepšení energetické účinnosti v podnikán, ENERGov Energetická účinnost ve veřejných budovách a infrastruktuře, HOUSEnerg Energetická účinnost v rezidenčním sektor,
- TRANSPORT – TRANSCom Modernizace dopravy v podnikatelském sektoru, TRANSGov Modernizace veřejné dopravy,
- GREENGAS – Obnovitelná plynná a kapalná paliva,
- SMARTNET – PUBGRID Modernizace veřejných energetických soustav, ELEGRID Modernizace a zvyšování odolnosti elektrizační soustavy
- KOMUNERG – Komunitní energetik,
- I+ – Inovativní a komplexní (individuální) projekty.
Podání žádosti o dotaci probíhá online prostřednictvím Agendového informačního systému SFŽP ČR (AIS SFŽP ČR) .K dispozici je i návod Jak podat žádost krok za krokem.
Výzva ENERGov č. 1/2023 – Energetické úspory veřejných budov na území hl. m. Prahy
Termín pro podání žádosti: 16.10.2023 - 31.12.2024. Výzva se zaměřuje na podporu úsporných opatření u budov veřejného sektoru na území hl. města Prahy, která povedou ke snížení spotřeby energie, vyššímu využití obnovitelných zdrojů a zvýšení adaptability budov na změnu klimatu.
Výzva PUBGRID č. 1/2024 – Modernizace veřejného osvětlení
Termín pro podání žádosti: 15.7.2024 - 28.2.2025. Energetické úspory veřejného osvětlení a instalace smart prvků v obcích v národních parcích.
Výzva RES+ č. 4/2024 – Komunální FVE na budovách a další infrastruktuře
Termín pro podání žádosti: 1.3.2024 - 31.12.2024. Dotace v celkové výši 1 miliardy korun podpoří instalace fotovoltaických elektráren na budovách a další infrastruktuře ve vlastnictví krajů, obcí, samospráv, církví a jimi zřizovaných příspěvkových organizací, právnických osob a společností, včetně sdružených projektů.
Výzva RES+ č. 3/2024 – Komunální FVE na veřejných budovách pro malé obce
Termín pro podání žádosti: 1.3.2024 - 31.12.2024. Dotace podpoří instalace fotovoltaických elektráren na veřejných budovách a další infrastruktuře ve vlastnictví obcí. Podpora se bude vztahovat i na rekonstrukci střech, na kterých budou fotovoltaické panely umístěny a na modernizaci související elektroinstalace.
Výzva RES+ č. 1/2024 – Fotovoltaické elektrárny 10 kW – 5 MW s vlastní spotřebou
Termín pro podání žádosti: 1.3.2024 - 31.12.2024. Celkem 3 miliardy korun míří na podporu výstavby fotovoltaických elektráren do 5 MW k výrobě zelené energie pro vlastní spotřebu.
Nová zelená úsporám
Nová zelená úsporám v rámci podprogramu HOUSEnerg je součástí dotačního programu Modernizační fond, který je v gesci Ministerstva životního prostředí. Webové stránky programu jsou dostupné zde.
Program NZÚ se zaměřuje na podporu rodinných a bytových domů a na jejich energetickou efektivitu a úsporu. Vedle novostaveb, zateplení konstrukcí a výměn nevyhovujících zdrojů tepla, je podporována instalace zařízení využívajících OZE (fototermické a fotovoltaické solární systémy), ale i podpora adaptačních a mitigačních opatření (zelené střechy, využívání dešťové vody, rekuperace tepla z odpadní vody a vzduchu, stínění apod.), které snižují spotřebu energie, a napomáhají přizpůsobení se změnám klimatu.
Administrace dotací probíhá přes Státní fond životního prostředí ČR. Potřebujete-li poradit, obraťte se na odborníky krajských pracovišť Státního fondu životního prostředí ČR. Podání žádosti o dotaci, její správa a doložení všech souvisejících dokumentů probíhá online přes systém AIS SFŽP ČR. Pro přihlášení do systému budete potřebovat elektronickou identifikaci, tzv. identitu občana. V rámci identity můžete k přihlášení do AIS SFŽP ČR využít svoji bankovní identitu nebo jiný přihlašovací prostředek (např. NIA ID, eObčanku, mobilní klíč eGovernmentu).
Nejdůležitějším dokumentem jsou „Závazné pokyny pro žadatele a příjemce podpory“. Dokumenty jsou průběžně aktualizovány, proto si vždy zkontrolujte, že pracujete s aktuální verzí programového dokumentu. Dokumenty jsou pro NZÚ ke stažení zde, dále pro NZÚ Light – zateplení a instalaci OZE zde, a pro NZÚ Light – výměna zdrojů tepla zde.
Program je nabízen v několika variantách podle typu žadatele a oblasti podpory:
- Nová zelená úsporám Standard pro RD i BD (je zaměřena na vlastníky a stavebníky nemovitosti, podporována je částečná i komplexní renovace, včetně výstavby nového domu),
- Oprav dům po babičce pro RD (je zaměřen na ekonomicky aktivní vlastníky RD, podporuje důkladnou renovaci domu),
- Nová zelená úsporám Light pro RD a částečně i BD (je zaměřena na nízkopříjmové domácnosti – osoby pobírající starobní nebo invalidní důchod ve 3. stupni, případně příspěvek na bydlení či příspěvek na dítě),
- Nová zelená úsporám pro SVJ a bytová družstva (je zaměřena na SVJ a bytová družstva s podporou nízkopříjmových domácností v bytových domech),
- Nová zelená úsporám pro veřejnou správu a obce (je zaměřena na bytové domy ve vlastnictví veřejné správy a obcí, výrazně podporuje nízkopříjmové domácnosti).
Výzva NPO č. 1/2024 a Výzva HOUSEnerg č. 4/2024 NZÚ Light – výměna zdrojů tepla na vytápění
Termín pro podání žádosti: 3. 9. 2024 – 31. 10. 2025 v 15:00 nebo do vyčerpání alokace. Podpora z této výzvy je speciálně zaměřena na skupiny obyvatel s nízkými příjmy, příjemce vybraných typů sociálních dávek a důchodů.
Výzva HOUSEnerg č.1/2024 NZÚ Light
Termín pro podání žádosti: 17. 1. 2023 - 31. 12. 2024 v 15:00 nebo do vyčerpání alokace. Cílem výzvy je snížení energetické náročnosti stávajících rodinných a bytových domů. Podpora z této výzvy je speciálně zaměřena na skupiny obyvatel s nízkými příjmy, příjemce vybraných typů sociálních dávek a důchodů.
Výzva HOUSEnerg č. 2/2024 NZÚ Rodinné domy Standard
Termín pro podání žádosti: 15. 2. 2024 - 30. 6. 2028 v 17:00 nebo do vyčerpání alokace. Cílem výzvy je poskytnutí podpory na snížení energetické náročnosti, zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie a realizace adaptačních a mitigačních opatření v reakci na změnu klimatu ve stávajících a nově budovaných rodinných domech.
Výzva HOUSEnerg č. 5/2023 NZÚ Rodinné domy „Oprav dům po babičce“
Termín pro podání žádosti: 26. 9. 2023 - 30. 6. 2028 v 15:00 nebo do vyčerpání alokace. Cílem výzvy je poskytnutí podpory na snížení energetické náročnosti, zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie a realizace adaptačních a mitigačních opatření v reakci na změnu klimatu ve stávajících a nově budovaných rodinných domech.
Výzva HOUSEnerg č. 6/2023 NZÚ Bytové domy pro SVJ a bytová družstva
Termín pro podání žádosti: 19. 9. 2023 - 30. 6. 2028 v 15:00 nebo do vyčerpání alokace. Cílem výzvy je poskytnutí podpory na snížení energetické náročnosti, zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie a realizace adaptačních a mitigačních opatření v reakci na změnu klimatu ve stávajících a nově budovaných bytových domech.
Výzva HOUSEnerg č. 7/2023 NZÚ Bytové domy pro veřejnou správu a obce
Termín pro podání žádosti: 19. 9. 2023 - 30. 6. 2028 v 15:00 nebo do vyčerpání alokace. Cílem výzvy je poskytnutí podpory na snížení energetické náročnosti, zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie a realizace adaptačních a mitigačních opatření v reakci na změnu klimatu ve stávajících a nově budovaných bytových domech.
Výzva HOUSEnerg č. 8/2023 NZÚ Bytové domy Standard
Termín pro podání žádosti: 19. 9. 2023 - 30. 6. 2028 v 15:00 nebo do vyčerpání alokace. Cílem výzvy je poskytnutí podpory na snížení energetické náročnosti, zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie a realizace adaptačních a mitigačních opatření v reakci na změnu klimatu ve stávajících a nově budovaných bytových domech.
Národní plán obnovy – Podpora obnovy přirozených funkcí krajiny
Dotační program Ministerstva životního prostředí. Program se dělí na 4 podprogramy:
- 164 Péče o zvláště chráněná území a území soustavy Natura 2000 a péče o zvláště chráněné druhy rostlin a živočichů (žadatelé pouze rezortní organizace MŽP, případně kraje)
- 165 Adaptace vodních, nelesních a lesních ekosystémů na změnu klimatu
- 166 Komplexní vodohospodářské studie (žadatelé omezení: správci vodních toků apod.)
- 167 Opatření k naplňování komplexních vodohospodářských studií
Administrace dotací je zajištěna Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR, která je zároveň poskytovatelem dotace, a to pouze v případě projektů, kde není žadatelem rezortní organizace MŽP. Webové stránky programu jsou dostupné zde.
Účelem Programu je naplňování povinností vyplývajících z národní a evropské legislativy, z mezinárodně-smluvních závazků a z postupů a strategie Ministerstva životního prostředí k adaptačním opatřením v krajině v souvislosti se změnou klimatu. Ve zvláště chráněných územích a územích soustavy Natura 2000 je třeba zachovat ekologicky stabilní přírodní a přírodě blízké ekosystémy, poskytující ekosystémové služby a umožňující přežití ohrožených druhů rostlin a živočichů. V krajině je třeba zvýšit resilienci ekosystémů vůči nepříznivým vlivům a posílit tak jejich schopnost poskytovat ekosystémové funkce.
Důležitými dokumenty jsou Dokumentace NPO–POPFK na období 2022–2025 a Příručka pro žadatele programu NPO–POPFK v roce 2024 (odkaz uveden vždy v rámci výzvy).
Program péče o krajinu
Dotační program Ministerstva životního prostředí zejména na podporu drobných opatření. Program se dělí na 4 podprogramy:
- PPK A Podprogram pro naplňování opatření vyplývajících z plánů péče o zvláště chráněná území a jejich ochranná pásma a zajišťování opatření k podpoře předmětů ochrany ptačích oblastí a evropsky významných lokalit
- PPK B Podprogram pro zlepšování dochovaného přírodního a krajinného prostředí
- PPK C Podprogram pro zabezpečení péče o ohrožené a handicapované živočichy
- PPK D Podprogram pro realizaci podkladových a osvětových materiálů mimo zvláště chráněná území
Podprogram B se zaměřuje na realizaci opatření ve volné krajině mimo ZCHÚ. Podporovanými opatřeními jsou např. péče o významné krajinné prvky (např. pastva, sečení travního porostu a rákosin, odstranění dřevinného náletu) dále péče o významné a památné stromy či hnízdiště, likvidace invazních nepůvodních a expanzivních druhů rostlin a živočichů.
Administrací je pověřena Agentura ochrany přírody a krajiny ČR. Žádosti o podporu jsou podávány na příslušných regionálních pracovištích AOPK ČR prostřednictvím Jednotného dotačního portálu. Náklady projektu nesmí převýšit Náklady obvyklých opatření MŽP (NOO MŽP). K plánování opatření může žadatel využít tzv. Číselník činností. Webové stránky podprogramu B jsou dostupné zde.
Maximální výše podpory je 250 tis. Kč a je hrazeno až 100 % uznatelných nákladů. Opatření je nutné realizovat dle Standardů péče o přírodu a krajinu, pokud jsou pro daná opatření zpracovány a schváleny a pokud neexistují objektivní důvody pro odlišný postup. Výzva je vyhlašována většinou jedenkrát ročně během podzimních měsíců. Žadatel o dotaci musí mít právní nárok na pozemek, na kterém chce opatření realizovat, nebo mít souhlas od majitele pozemku.
Národní program Životní prostředí
Dotační program Ministerstva životního prostředí. Administrací projektů je pověřen Státní fond životního prostředí ČR. Webové stránky programu jsou dostupné zde.
Cílem Národního programu Životní prostředí (NPŽP) je dlouhodobě účinná ochrana životního prostředí v ČR, efektivní a šetrné využívání přírodních zdrojů, náprava negativních dopadů lidské činnosti na životní prostředí, zmírňování dopadů změny klimatu a přizpůsobení se jim a účinná prevence prostřednictvím environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty obyvatel ČR.
NPŽP slouží jako doplňující program pro projekty, které nejsou podporovány v jiných dotačních programech rezortu.
Program se dělí na 9 prioritních os, které pokrývají následující oblasti:
- Voda
- Ovzduší
- Odpady, staré zátěže, environmentální rizika
- Příroda a krajina
- Životní prostředí ve městech a obcích
- Environmentální prevence
- Inovativní a demonstrační projekty
- Energetické úspory
- Příprava projektů
Podání žádosti o dotaci probíhá online prostřednictvím Agendového informačního systému SFŽP ČR (AIS SFŽP ČR). Postup podání žádosti je popsán zde .
Konkrétní aktivity podporované z NPŽP definuje tzv. Rámec NPŽP pro období 2024–2026.
Mimo Rámec NPŽP jsou prostřednictvím NPŽP vyhlašovány i výzvy na podporu vybraných aktivit, které slouží k realizaci Národního plánu obnovy (NPO). Informace o NPO jsou k dispozici zde. Harmonogram výzev NPO je dostupný zde.
Přehled aktuálně vyhlášených výzev (včetně výzev v rámci NPO) je k dispozici na webových stránkách programu.
Obnova infrastruktury pro ŽP po povodni 2024
Termín pro podání žádostí: 9.10.2024 - 31.3.2025. Výzva podpoří obnovu vodohospodářské infrastruktury i dočasná opatření pro nakládání s odpadními vodami a zajištění pitné vody v obcích zasažených povodní po 12. 9. 2024. Mezi podporovaná opatření patří: obnova vodovodů a kanalizací – zejména obnova objektů čistíren odpadních vod, čerpacích stanic, kanalizačních stok, zdrojů vody, úpraven vod, vodovodních sítí, vč. ostatních objektů na sítích, domovních přípojek, realizace dočasného řešení nakládání s odpadními vodami a zásobování pitnou vodou, čištění vodohospodářské infrastruktury, včetně kamerových průzkumů stavu sítí, obnova dešťové kanalizace. Výzva je určena obcím, které jsou vlastníky vodohospodářské infrastruktury a obchodním společnostem ovládaným z více než 50 % obcemi.
Výzva č. 8/2024: Energetické úspory veřejných budov
Termín pro podání žádostí: 1.7.2024 - 31.10.2024. Výzva prodloužena! Ukončení příjmů žádostí o podporu je pro ČR (mimo Prahu) do 31. 10. 2024, pro město Praha do 31.12.2024. Dotace je určena pro vlastníky veřejných budov na provedení energeticky úsporné renovace, primárně s využitím obnovitelných zdrojů.
Výzva č. 2/2024: Pakt starostů pro klima a energii
Termín pro podání žádostí: 2.9.2024 - 28.2.2025. Podpora je určena obcím, dobrovolným svazkům obcí a místním akčním skupinám. Dotace je určena na tvorbu Akčního plánu pro udržitelnou energii a klima (SECAP), ke zvýšení povědomí o tématech, jako je energetická efektivita, využívání obnovitelných zdrojů energie skrze organizaci Místního dne pro klima a energii a na podporu jednoho pracovního místa pro pracovníka obce apod. (dle typu žadatele).
Financování EVVO
Nové vzdělávací programy, příjemnější prostory, šíření osvěty
Přehled vyhlášených dotačních titulů napříč různými poskytovateli dotace a zaměřením podpory. Vyhledejte si vhodnou příležitost, jak podpořit a dále zdokonalit vámi poskytované environmentální vzdělávání.
Výzva č. 64/2024: Zájmové vzdělávání a osvěta – Aktivita 1 a Aktivita 2 – Moravskoslezský kraj
Termín pro podání žádostí: 18.10.2024 - 31.12.2024. Výzva z Operačního programu Spravedlivé transformace je určena pro nestátní neziskové organizace a je určena k realizaci vzdělávacích a osvětových programů souvisejících s klimatickou změnou a možnostmi adaptace regionu.
65. výzva – Environmentální centra se zaměřením na změnu klimatu (Operační program Životní prostředí)
Termín pro podání žádostí: 4. 9. 2024 - 31. 1. 2025. Výzva cílí na komplexní projekty modernizace zázemí vzdělávacích center zaměřených na klimatické vzdělávání. Podporovány budou takové projekty, které budou zahrnovat modernizaci objektu a volitelně pak další aktivity (vybavení a pomůcky pro interiér a exteriér, terénní úpravy). Nebudou podporovány projekty zaměřené pouze na pořízení vybavení, pomůcek nebo terénní úpravy. Financováno z Operačního programu Životní prostředí.
Dotační program Podpora vzdělávání a poradenství v oblasti životního prostředí pro roky 2024/2025
V rámci tohoto programu budou podporovány projekty, které umožní aktivně a odpovědně realizovat environmentální vzdělávání, výchovu a osvětu a environmentální poradenství v nejrůznějších formách na území Moravskoslezského kraje, pomohou rozvíjet ochranu a spolupráci na úseku životního prostředí v Moravskoslezském kraji, a to na základě principů udržitelného rozvoje.
Malý LEADER
Cílem programu je podpořit aktivity vedoucí ke zlepšení kvality života ve venkovských oblastech, posílení regionální ekonomiky, ochraně přírodního a kulturního dědictví venkova, šetrnému využití místních zdrojů, zachování a obnově tradic, podpoře inovativních a moderních přístupů, regionální produkci a spolupráci místních komunit.