Malý park nedaleko Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity prošel celkovou realizací. Návrh nového moderního a přírodě blízkého parku byl zpracován s ohledem na potřeby občanů a studentů Ostravské univerzity. Park byl doplněn o nový mobiliář, byla vysázená nová zeleňa byly vytvořeny nové pěší trasy.
Tylův sad
FajnOVA, facebook Ostrava!!! - oficiální stránky města
Autor:
Atelier 38
Investor:
Statutární město Ostrava
Zhotovitel:
Inženýrské a dopravní stavby Olomouc
Datum od:
2020
Datum do:
2024
Cena:
11 milionů Kč
Typ:
Umístění:
710 00 Slezská Ostrava
GPS:
49° 50' 36.74" N, 18° 18' 11.95" E
Kraj:
Moravskoslezský kraj
Země:
Ostrava
Detaily projektu
Jak to funguje?
Původně nevzhledné území Tylova sadu bylo proměněno v městský park, který je vhodný pro každodenní relaxaci obyvatel i vzdělávací aktivity studentů blízké univerzity. V parku se nachází nové dřevěné molo, chodníky, mobiliář a veřejné osvětlení. Park prošel terénními a sadovnickými úpravami, byl založen nový trávník a byly vysázeny nové stromy, keře a trvalkové záhony.
Původně asfaltové chodníkové trasy byly nově zhotoveny z mlatu a dlažby. Srážkové vody ze zpevněných ploch jsou nyní odváděny do mrtvého ramene s přelivovou vpustí a zaústěním do dešťové kanalizace. Při revitalizaci bylo vyměněno také veřejné osvětlení, stejně jako šest svítidel na přilehlé ulici Chittussiho, nově instalována svítidla jsou s LED světlenými zdroji. Dále se v parku nachází nové dřevěné molo o ploše přesahující 36 m², vyvýšené nad okolní terén o zhruba 60 cm. Molo bylo vyrobeno z modřínových terasových prken s protiskluzovým rýhováním. K molu byl doladěn také udržovatelný mobiliář a soustava odpadkových košů na směsný a tříděný odpad.
Co řeší?
V parku byly provedeny nové výsadby, které zahrnovaly vysázení osmi lip zelených, javor Bürgerův a habr obecný. Mezi novou výsadbou lze najít také jírovec, dřín, šeříky, hortenzii latnatou, nebo bobkovišeň. Dále zde byly vysázeny půdopokryvné brsleny, zběhovce, bergénie, ostřice, barvínky a kapradiny. Na jaře zde návstěníci mohou vidět květy stovek ladoněk a narcisů.
Projekt byl financován z Norských fondů.
Původní stav
Sad byl původně projektován jako náměstí, které ale tuto funkci pravděpodobně nikdy neplnilo. Území bylo v roce 1907 pojmenováno jako náměstí Císaře Františka Josefa (Franz Josef Platz). Místo bylo přejmenováno na základě návrhu technické sekce Správní komise města Slezská Ostrava na zasedání správní komise 12. ledna 1922, přičemž komise navrhla i úpravu prostoru. Od roku 1922 bylo místo pojmenováno jako náměstí Svobody nebo také jako Městský sad. V letech 1939–1942 byl sad pojmenován jako sad Petra Bezruče a v následujících letech 1942 – 1945 byl bezejmenný. Od roku 1945 neslo území opět pojmenování sad Svobody. K poslední změně názvu pak došlo v roce 1948 na Tylův sad, který je používán dodnes. Park měl rozlohu asi 0,5 hektaru a byly v něm umístěny dva památníky. Starší památník ke stoletému výročí národní hymny z nehlazeného mramoru s nápisem „Kde domov můj 1834-1934“ již neexistuje. Jeho stavbu inicioval v roce 1934 ženský odbor Matice osvěty lidové ve Slezské Ostravě. Druhý památník nechal postavit tentýž spolek v roce 1937 při příležitosti oslav 70. narozenin Petra Bezruče, jednalo se o bronzovou bustu básníka s citátem básně „Já.“ Dochovala se mramorová deska s Bezručovými verši, památník byl očištěn a přemístěn na důstojné místo v horní části parku. Bezručův pomník byl původně umístěn při měšťanské škole na Baranovci a v roce 1939 přemístěn do sadu.