Areál SVATOPETRSKA už není starým nepoužívaným brownfieldem plným neúsporných budov, jako tomu bylo ještě před třemi lety. Nově na místě stojí pasivní budova využívající chytrý energetický koncept a řadu ekologických a ekonomických opatření, jako zemní vrty s tepelnými čerpadly, fotovoltaiku, rekuperaci vzduchu a další drobnější technologická řešení k energetickým úsporám. Pro splachování toalet využívají podzemní vodu ze studny. Dešťovou vodu akumulují v retenční nádrži a využívají k závlaze okolní zeleně, případně ji nechávají zasáknout do průlehů a podzemních zasakovacích košů. Okolí budovy lemují vsakovací beton a dlaždice. Nechybí ani extenzivní zelená střecha a popínavé rostliny na stěnách.
Rekonstrukce a otevření areálu SVATOPETRSKA
Nadace Partnerství - Adapterra Awards, Vojta Herout
Autor:
Architektonická kancelář Burian-Křivinka / Ing. arch. Gustav Křivinka
Investor:
Top-in.cz, a.s, Nadace Veronica
Zhotovitel:
KALÁB - stavební firma, s.r.o. / Winning PS - stavební firma s.r.o.
Zdroj:
Typ:
Umístění:
Svatopetrská 725/7a, okres Brno-město
GPS:
49° 10' 50.31" N, 16° 37' 21.88" E
Kraj:
Jihomoravský kraj
Země:
Czech Republic
Detaily projektu
Jak to funguje?
Na místě bývalého nepřístupného brownfieldu v Brně-Komárově nyní stojí pasivní budova o dvě patra vyšší než dřív. Najdeme v ní kanceláře, sklady i byty. Rozkládá se na ploše 6 500 metrů čtverečních. Celý areál je otevřený pro veřejnost. V přízemí vznikla restaurace a návštěvníci si užívají rozsáhlých zelených ploch kolem budovy a Staré Ponávky.
Hospodaření s vodou
Extenzivní zelená střecha zachycuje a zpomaluje odtok srážek ze střechy. Přebytečnou dešťovku, která odteče ze střech, zachycují investoři v retenční nádrži veliké 22 metrů krychlových a využívají ji pro zalévání zelených ploch v areálu. Zpevněné plochy kolem budovy jsou z vodopropustného betonu nebo zámkové dlažby a parkování z vsakovacích dlaždic. Umožňují tak zasakování vody do půdy. Kolem nové budovy se nachází také zatravněné průlehy, kde má dešťová voda delší čas na vsáknutí. Díky využívání vody ze studny na splachování toalet uspoří investoři až 400 metrů krychlových pitné vody za rok, což činí 50 % potřeby vody v areálu.
Boj proti tepelnému ostrovu města
Nová budova areálu svou zelenou střechou a fotovoltaickou elektrárnou bojuje proti tepelnému ostrovu města. Povrch fotovoltaických panelů má zpravidla nižší teplotu než srovnatelný povrch z betonových či pálených tašek či střech plechových. Zelená střecha postupným odpařováním vody přispívá ke snižování povrchové a okolní teploty. Místo elektrických klimatizací chladí stropními trámy z tepelných čerpadel, které na rozdíl od klimatizace nevrací do vzduchu teplo. Dobrou izolací stavby je zejména na jaře a na podzim snížená potřeba vytápění. Ke snižování teploty v okolí také přispívá protékající řeka Ponávka a okolní zeleň.
Chytrý energetický koncept
Provoz nové budovy dosahuje neutrální uhlíkové bilance. Budova je velmi dobře izolovaná, má kvalitní okna s trojskly stíněná venkovními žaluziemi, takže z nich neuniká teplo, ani se v létě nepřehřívají. Všechna stálá pracoviště osvětluje přirozené denní světlo.
Areál pro topení i chlazení využívá 43 zemních vrtů s tepelnými čerpadly, střešní fotovoltaický systém o výkonu 76kWp a rekuperaci vzduchu. Je vybavený řadou technologických řešení k energetickým úsporám, jako kompletní LED osvětlení, inteligentní řízení spotřeby, výměny vzduchu či nastavení žaluzií.
Co řeší?
Hlavním cílem rekonstrukce areálu SVATOPETRSKA v Brně-Komárově byla rekonstrukce areálu do pasivního standardu a jeho otevření veřejnosti tak, aby se stal součástí města a atraktivní destinací nejen pro společnosti v něm působící, ale i návštěvníky z okolního sídliště. Investoři však mysleli na celkovou udržitelnost budovy, která má pozitivní vliv nejen na klima lokality, ale vychází dobře i z hlediska ekonomického. Vstupní investice se vlivem šetrného stavění značně zvýšila, zato finanční náročnost údržby se velmi snížila. Díky tomu dojde k brzké návratnosti nákladů. Ekonomická návratnost ekologických opatření bude přispívat k plánované rekonstrukci zbývajících objektů dnes již otevřeného areálu.
Kompletní informace o tomto příkladu dobré praxe najdete na stránkách soutěže Adapterra Awards.