Mosaic House Design Hotel

Fasáda pokrytá mozaikou ze třicátých let, která je památkově chráněná. Jak si i s tímto prvkem poradit tak, aby se nemuselo zateplovat, a přesto tudy neunikalo teplo? Výjimečnému hotelu nedaleko Karlova náměstí v Praze nakonec dala právě mozaika jméno. Mosaic House se v této funkcionalistické budově otevřel v roce 2010 jako vůbec první český zelený hotel se systémem využívání šedé vody a zpětného získávání tepla z odpadních vod a fungující s obnovitelnými zdroji energie. Nyní prošla budova další rekonstrukcí, po které se zde novátorské zelené technologie snoubí se špičkovým designem. Podílela se na něm světová designová jména: švýcarský atelier oï, rakouský Unykat Interior Design či španělský výrobce luxusních designových svítidel Parachilna. Celkovou podobu ovlivnila také práce tuzemského studia Czech Hans Design.

Autor:

Prvotní rekonstrukce v 2010: Studio DD; upgrade 2020: Czech Hans Design

Investor:

Williams Hotel s.r.o. (Ludwig Kuttner & Jürg Zwahlen)

Zhotovitel:

Hlavní dodavatel 2010: AUBÖCK; Upgrade 2020: různí dodavatelé

Sněhová vločka
Sněhová vločka

Umístění:

Praha 2, Odborů 4, okres Hlavní město Praha

GPS:

50° 4' 39.02" N, 14° 25' 4.84" E

Kraj:

hlavní město Praha

Země:

Czech Republic

Detaily projektu

Jak to funguje?

Technologie využité při rekonstrukci budovy jsou založené na pasivním standardu zajišťujícím úsporu energie.

Prvním z opatření, které si člověk vybaví při snaze uspořit energii, je zateplení. Historická funkcionalistická budova, a tedy i fasáda budovy je však chráněná památkáři. Aby mohli budovu udělat energeticky úspornou, museli fasádu zateplit zevnitř.

Původní je nejen fasáda, ale i úchytky na schodech nebo mozaiky na vnitřních stěnách a podlahách. Majitelé chtěli také zachovat původní mozaiková okna hotelu, podle jejichž mozaiky vzniklo i logo hotelu. Aby ale zabránili úniku tepla a energetickým ztrátám, nechali vytvořit repliky původních oken se 4 skly zvenku. Navíc na oknech nechali zhotovit různé povrchy tak, aby odpovídaly světelným podmínkám. Reflexní sklo je využité na jižní části, teplo pohlcující sklo je zase použito na severní straně.

Okna jsou osazená čidly, která v případě otevření zajišťují automatické vypnutí topení nebo chlazení. Čidla také poznají, když v místnosti nejsou lidé, a tomu přizpůsobí klimatizaci, topení i osvětlení. Na osluněných částech budovy jsou nainstalované vnější žaluzie, které se automaticky přizpůsobují stavu venkovního prostředí.

Využití šedé vody V hotelu se šetří pitnou vodou. Je v něm nainstalovaný dvojitý systém vodovodních a kanalizačních trubek, který odděluje vodu ze sprch a umyvadel. Takzvaná šedá voda se pak odvádí do speciálního zařízení, které ji filtruje a čistí pomocí bakterií a UV záření. Následně se vyčištěná šedá voda používá na splachování toalet, případně jako voda užitková k přívodu studené vody v úklidových komorách. Denně systém zvládne vyčistit 4 kubíky vody, což odpovídá pětině celkové potřeby při plné obsazenosti hotelu.

Rekuperace tepla z odpadní vody V první řadě se voda v hotelu ohřívá rekuperací šedé vody, čímž se studená voda předehřeje na přibližně 25 stupňů Celsia. Dále se ohřívá pomocí přebytkového tepla z technologických zařízení, jako je chlazení či vzduchotechnika. Tímto se přidá dalších 10 stupňů. Rekuperace odpadní vody je efektivním řešením pro hotely, kde je velká spotřeba vody. Je totiž dokázáno, že v hotelech lidé spotřebují více vody na hlavu, než doma.

Vodu v hotelu následně dohřívají pomocí solárních panelů na potřebných 60 stupňů. Jestliže solární panely vyprodukují přes den teplo, které se nespotřebuje, ukládá se voda o teplotě až 90 stupňů Celsia v akumulační nádobě, následně se míchá se studenou vodou a využívá ve večerní odběrové špičce.

Pokud dohřev solárními panely není dostačující, například v zimě, dohřívají vodu na potřebnou teplotu pomocí plynových kotlů. Aby zabránili plýtvání energií, zvolili v hotelu namísto jednoho velkého plynového kotle na ohřev vody 7 menších. Plná kapacita je totiž potřebná jen několik dní v roce. V základu tak běží jen jeden z přístrojů a ostatní se zapínají podle aktuální potřeby.

Další opatření Na části hotelu je vytvořená zelená střecha. Terasy hotelu jsou osázené bohatou zelení v květináčích, která v letních měsících funguje jako přirozená klimatizace a přináší příjemné osvěžení. To samé poskytují dva stromy, o jejichž výsadbu v betonové džungli před hotelem se zasadili právě jeho majitelé. K dispozici jsou dvě nabíječky pro elektroauta, v hotelu je i půjčovna kol. Hotel zároveň nakupuje CO2 neutrální energii, tedy energii z obnovitelných zdrojů energie. A všude, kde to bylo možné, jsou použity lokální kvalitní materiály s dlouhou životností.

Co řeší?

Zelený hotel je zaměřený především na úsporu energií a vody. Nechybí ale ani zelená střecha, která zadržuje vodu, je domovem mnoha živočichů a zmírňuje dopady tepelného ostrova města. Možnost nabíjení elektroaut podporuje elektromobilitu.

 

Kompletní informace o tomto příkladu dobré praxe najdete na stránkách soutěže Adapterra Awards.