Nedávné povodně nám znovu ukázaly, jak důležité je investovat do krajiny a měst, aby přívaly srážek zvládala co nejvíce zadržet a zmírnit tak škody. Jaká konkrétní opatření pomáhají předcházet nejhorším scénářům?
Revitalizace mokřadů a rašelinišť
Obnova mokřadů, rašelinišť, pramenišť a dalších vodních prvků v krajině pomáhá zadržet vodu v krajině a zpomalit její odtok, tím také zabraňuje suchu.
Budování protipovodňových parků a dalších řešení ve svazích
Protipovodňové parky, průlehy a suché poldry jsou efektivní způsoby, jak zabránit velkému množství vody, aby se rychle dostalo do obydlených oblastí. Tato opatření zpomalují a rozptylují přívalové vody, takže vlna, která by jinak mohla ohrozit obce a infrastrukturu, není tak vysoká.
Zelené plochy absorbující dešťovou vodu
Zeleň a přírodní plochy ve městech a krajině mají kromě estetického významu i zásadní praktickou funkci. Trávníky, stromy a parky fungují jako houby, které nasávají přebytečnou vodu a zpomalují její odtok do kanalizace. Tento přírodní proces pomáhá předcházet přetížení kanalizačních systémů a záplavám.
Ochrana přirozených vodních toků a záplavových území
Zachování přirozených koryt řek a záplavových území je dalším zásadním opatřením. Když vodní toky mají volný prostor pro šíření, voda se může přirozeně rozlít bez devastujících následků. Tato přírodní území jsou naší první obrannou linií proti ničivým povodním.
Chcete se dozvědět více o opatřeních, která mohou pomoci předcházet nejen povodním? Projděte si náš celý seznam klimatických opatření.
Příklady dobré praxe:
Soustava tůní a mokřadů – Kozmické ptačí louky
Krajinné prvky, které dělí obrovské lány polí na menší – Prevence povodní v krajině Šardic
Sady, stromořadí a louky k rozčlenění zemědělské plochy – Adaptace krajiny obce Vohančice
Snížení terénu k umožnění rozlivu řeky do nivy – Rozvolnění koryta štěrkonosné řeky Bečvy
Zdroj fotografií: Nadace Partnerství – Adapterra Awards, Vojta Herout